Powoli zbliża się koniec roku, a to oznacza świąteczny przestój w wielu branżach. W tym okresie kwitnie głównie handel, który napędzany jest przedświątecznymi promocjami oraz poświątecznymi wyprzedażami. Natomiast w świecie nowych technologii okres ten oznacza czas podsumowań minionego roku oraz zapowiedzi przyszłorocznych rozwiązań. Zanim to jednak nastąpi, zapoznajcie się z wieściami z minionego tygodnia.

Onet zamyka serwis Blog.pl

Serwis Blog.pl powstał 17 lat temu. Wtedy była to dość interesująca usługa, ponieważ każdy internauta nieznający języka HTML mógł w łatwy sposób założyć swojego własnego bloga. Grupa Onet kupiła serwis 2007 roku, jednak jego prowadzenie przestało już być opłacalne. Liczba użytkowników serwisu Blog.pl maleje z powodu rosnącej popularności mediów społecznościowych. W 2014 roku serwis notował 20 milionów odwiedzin miesięcznie, teraz jest ich 6,5 miliona. Blog.pl zostanie wyłączony 31 stycznia 2018 roku. Autorom najprościej będzie przenieść swoją twórczość na inne serwisy korzystające z silnika WorPress, który jest używany przez Blog.pl od 2011 roku.

Google wypuszcza Chrome w wersji 63

google chrome logo

Google w najnowszej wersji przeglądarki Chrome poprawiło bezpieczeństwo oraz zarządzanie pamięcią RAM. Dzięki temu programiści JavaScript będą mogli sprawdzić ilość pamięci RAM dostępnej na urządzeniu użytkownika. Dzięki temu będzie można przygotować dwie wersje serwisu: zaawansowaną zawierającą dużo wodotrysków oraz uproszczoną, która będzie zużywać mniej pamięci. Ciekawostką jest również to, że Chrome w wersji 63 oznacza linki FTP jako potencjalnie niebezpieczne, ponieważ jest to protokół nieszyfrowany i podatny na atak typu Man in the Middle.

Qualcomm oraz AMD będą razem pracować nad Always Connected PC

amd qualcomm

Qualcomm na swojej konferencji Snapdragon Tech Summit zaprezentował nam wizję laptopów z procesorami ARM (a dokładniej chipsetem Snapdragon 835), które zawsze są podłączone do Internetu. Dlatego też wystąpienie AMD na konferencji Qualcomma może wydawać się sprzeczne z wcześniej przedstawioną wizją. Jednak mamy tutaj do czynienia z trochę innego typu sprzętem. AMD przygotuje Always Connected AMD Ryzen Mobile Platform, czyli wydajne laptopy z procesorami Ryzen Mobile oraz modemem LTE Qualcomma. Niestety AMD nie zdradziło szczegółów na temat przygotowywanych urządzeń. Zastanawiające jest również, na ile godzin wystarczy bateria w tego typu komputerach.

YouTube zatrudnia więcej moderatorów

youtube

YouTube ma problem z treściami, które pod pozorem niewinnych nagrań imitującym materiały dla dzieci przekazują tak naprawdę treści propagujące przemoc oraz inne nieodpowiednie zachowania. W ten sposób oszukiwane są algorytmy sztucznej inteligencji, które przepuszczają nieodpowiednie nagrania. Dlatego też YouTube inwestuje w zespół moderatorów, który teraz będzie składać się z 10 tysięcy pracowników. Oczywiście sztuczna inteligencja dalej będzie pomagać im w codziennej pracy. Dzięki algorytmom uczenia maszynowego pracownicy YouTube są w stanie usunąć pięciokrotnie więcej materiałów niezgodnych z zasadami publikowania treści.

NiceHash, platforma handlująca BitCoinami padła ofiarą ataku hakerów

nicehash

Szał na kryptowaluty wydaje się nie mieć końca, z wartość najpopularniejszej z nich, czyli BitCoina, regularnie rośnie. Serwis NiceHash służy właśnie do handlu tą kryptowalutą. Hakerzy naruszyli zasady bezpieczeństwa platformy oraz wykradli 4 700 BitCoinów o łącznej wartości 250 milionów złotych. Szczegóły na temat przeprowadzonego ataku nie są znane, a właściciele serwisu zalecili użytkownikom zmianę haseł. Niestety najprawdopodobniej nie odzyskają oni straconych pieniędzy. Dla przeciwników kryptowalut jest to kolejny argument, który podważa bezpieczeństwo stosowania wirtualnych walut.

AlphaZero, sztuczna inteligencja Google, nauczyła się grać w szachy w 4 godziny

Człowiek oraz komputer od lat toczą walkę o to, kto jest prawdziwym mistrzem szachownicy. Czy projekt AplhaZero oznacza rychły koniec dominacji człowieka w tej dziedzinie? Algorytm sztucznej inteligencji, która znała jedynie reguły gry, została przygotowana do pojedynku w zaledwie 240 minut. Po tym czasie algorytm przygotowany przez naukowców pracujących dla Google zmierzył się z programem szachowym Stockfish, który jest najwyżej notowaną aplikacją tego typu. W sumie rozegrano 100 partii, z czego sztuczna AlphaZero wygrała 25 rozgrywek. Reszta skończyła się remisem.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.