Chińczycy nie mają łatwego życia, jeżeli chodzi o korzystanie z urządzeń telekomunikacyjnych. Na pewno cieszyli się, kiedy okazało się, że Apple Watch 3 w wersji z modemem LTE będzie dostępny w Chinach. Jednak radość ta nie trwała długo, ponieważ tamtejszy rząd właśnie zablokował możliwość korzystania z sieci komórkowych za pomocą nowego smartwatcha Apple. Wszystko przez trudności związane z monitorowaniem kart eSIM.

Karta nano SIM jest niewielka, ale jej zastosowanie w przypadku smartwatcha wymagałoby zajęcia zbyt dużej ilości miejsca. Producent musiałby wygospodarować przestrzeń nie tylko na samą kartę SIM, ale również na czytnik oraz slot. Dlatego też Apple oraz inni producenci smartwatchy decydują się na wdrażanie elektronicznej karty SIM, czyli eSIM. Niestety rozwiązanie to jest obsługiwane tylko przez nielicznych operatorów. Dlatego też Apple Watch 3 LTE dostępny jest jedynie w 10 krajach. W Chinach usługę to świadczył operator China Unicom.

Chiński operator wyłączył LTE w Apple Watch 3 zaledwie miesiąc po premierze.

Korzystanie z łączności z sieciami komórkowymi za pomocą Apple Watch 3 wymaga wykupienia u operatora specjalnego planu taryfowego. Operator traktuje takiego smartwatcha, jako osobne urządzenie abonenckie, ponieważ jakby nie patrzeć posiada ono swoją własną kartę SIM. W Stanach Zjednoczonych przyjemność ta kosztuje około 10 dolarów miesięcznie. Natomiast w Chinach jedyny operator, który oferował taką usługę, oznajmił na swojej stronie, że były to jedynie testy. Natomiast Apple zostało poinformowane przez China Unicom, że usługa danych komórkowych w Apple Watch 3 została zawieszona. Media spekulują, że decyzja ta pochodzi bezpośrednio od rządu, który nie był zadowolony z metod monitoringu abonentów korzystających z urządzeń wyposażonych w karty eSIM. Nie jest to pierwsza sytuacja tego typu. Ostatnio w Chinach przestał działać WhatsApp, a wcześniej Apple zostało zmuszone do usunięcia z App Store niedopuszczonych przez chiński rząd aplikacji VPN. Apple na pewno nie jest zadowolone z takiego obrotu spraw, ponieważ od pewnego czasu ich urządzenia tracą w Chinach na popularności.

Źródło: Wall Street Journal

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.