Chińscy Internauci nie mają łatwo. Rząd blokuje im dostęp do wielu serwisów i nie mogą przez to korzystać m.in. Facebooka. Jedynym sposobem na obejście tej cenzorskiej blokady jest korzystanie z aplikacji VPN. Jednak rząd systematycznie ogranicza swoim obywatelom dostęp do tych programów. Teraz przyszła kolej na osoby korzystające z aplikacji VPN na iPhone’ach i iPad’ach. Apple z przyczyn prawnych musiało usunąć z chińskiego App Store wszystkie aplikacje VPN.

Na początku tego roku Chiny zdelegalizowały wszystkie usługi VPN, które nie są zatwierdzone przez rząd. W praktyce oznacza to, że Chińczycy mogą korzystać z tego rodzaju oprogramowania, ale i tak przesyłany ruch będzie podlegać cenzurze. Oznacza to, że dopuszczone do użytku usługi VPN i tak blokują dostęp do zakazanych serwisów. Firmy takie jak Google czy Yahoo miały dwa wyjścia: dostosować się do cenzury i filtrować swoje serwisy lub znaleźć się na liście zakazanych usług. Do wczoraj wszystkie te blokady mogły zostać ominięte za pomocą pojedynczej aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Apple usunęło m.in. ExpressVPN oraz Star VPN.

O całej sytuacji media dowiedziały się bezpośrednio od producentów usuniętych aplikacji. Deweloperzy ExpressVPN podzielili się nawet wiadomością otrzymaną od Apple. Dowiadujemy się z niej, że aplikacja została usunięta ze sklepu chińskiego App Store, ponieważ jest niezgodna z lokalnym prawem. W praktyce oznacza to, że Apple ugięło się przed lokalnym rządem. Gdyby tak się nie stało, to Chiny mogłyby najzwyczajniej w świecie zablokować dostęp swoim obywatelom do wszystkich usług Apple. Osoby korzystające ze smartfonów z Androidem korzystają z alternatywnych dla Play Google sklepów. Natomiast Apple, dbając o integralność swojej platformy, nie pozwala na instalowanie niezweryfikowanych przez siebie aplikacji.

App Store VPN

Usunięte aplikacje VPN nie są niczym innym jak zwyczajną blokadą regionalną w App Store, którą można obejść w dość prosty sposób. Metoda ta zyskała wielką popularność zaraz po premierze Pokemon GO, ponieważ gra ta była początkowo dostępna tylko w kilku krajach. Apple zezwala na zmianę regionu w App Store. Jest to operacja dość prosta, ale nie każdy użytkownik wie o tej furtce.

Źródło: TechCrunch

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.