Szum po tegorocznej konferencji Apple nie maleje. W sieci można już przeczytać wiele komentarzy na temat nowo zaprezentowanych produktów z Cupertino. Jednym z nich jest właśnie Apple Watch 3, który wprowadza małą rewolucję. Wcześniejsze plotki się potwierdziły i nowy smartwatch z nagryzionym jabłkiem został wyposażony w moduł łączności LTE. Dzięki temu możliwe będzie odbieranie i wykonywanie połączeń bez iPhone’a.

Jak mówimy o nowych produktach Apple, to zazwyczaj mamy na myśli mniejsze lub większe innowacje zwiększające funkcjonalność urządzenia i poprawiające wygodę z jego korzystania. Oczywiście często jest to opinia subiektywna i nowe rozwiązania Apple mają tyle samo zwolenników, jak i przeciwników. Sporo osób wręcz zarzuca firmie z Cupertino wprowadzanie innowacji, które konkurencja ma już od pewnego czasu. Również w tym przypadku Apple Watch 3 nie jest pierwszym smartwatchem łączącym się z siecią komórkową. Samsung Gear S3 również jest dostępny w wersji z modemem LTE, a wydany w 2015 roku Gear S2 miał moduł 3G. Jednak w tego typu urządzeniach zawsze problemem był krótki czas pracy na baterii.

Apple Watch 3 z modemem LTE jest w pełni samodzielnym smartwatchem.

Inżynierowie z Cupertino pracowali nad łącznością z siecią komórkową za pomocą smartwatcha już od dłuższego czasu. Jednak do tej pory nie mogli sobie poradzić z krótkim czasem pracy. Musieli również znaleźć miejsce na dodatkowe anteny. Jak zostało to rozwiązane? Mamy tutaj do czynienia z pierwszym na rynku rozwiązaniem opartym o anteny zintegrowane z ekranem. Natomiast zużycie energii zostało ograniczone poprzez zastosowanie energooszczędnego wyświetlacza oraz dwurdzeniowego procesora W2. Jest on nie tylko 70% szybszy, niż układ z Apple Watch 2, ale również zużywa o połowę mniej energii przy transmisji danych za pomocą Wi-Fi.

Apple Watch 3 LTE antena

Bateria w Apple Watch 3 starczy na 1 godzinę rozmów za pośrednictwem LTE. W przypadku komunikacji przez iPhone’a, czas ten wydłuża się do 3 godzin. Apple zapewnia, że ich nowy smartwatch przy normalnym użytkowaniu wytrzyma 18 godzin na pojedynczym ładowaniu.

Niestety, z Apple Watch 3 LTE jest jeden problem.

Smartwatch jest zbyt małym urządzeniem, żeby można było sobie pozwolić na wygospodarowanie miejsca na kartę SIM. Dlatego też korzysta się tutaj z rozwiązania eSIM (Embedded SIM). Jest to w skrócie programowa karta SIM. Niestety nie wszyscy operatorzy na świecie obsługują tę technologię. Również do pełnej integracji Apple Watch 3 w wersji z modemem LTE oraz smartfonem wymagane jest to, żeby oba urządzenia były kupione u tego samego operatora. Wymagany jest tutaj również iPhone 6. Niestety Apple Watch 3 LTE nie będzie dostępny w Polsce. Jednak nie mamy czego się wstydzić, ponieważ Apple na razie zapowiedziało wprowadzenie tego modelu tylko w 10 krajach. Co ciekawe, Stany Zjednoczone są chyba jedynym krajem, w którym Apple Watch 3 w wersji LTE będzie działać u każdego dużego operatora.

Apple Watch 3 LTE

Źródło: Apple

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.