Coraz więcej użytkowników smartfonów zwraca uwagę na tzw. wsparcie posprzedażowe. Samsung zrobił w tej dziedzinie bardzo dużo. Jednak każde urządzenie prędzej czy później musi trafić na listę modeli pozbawionych aktualizacji. Taki los spotkał właśnie dwa 3-letnie flagowce: Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge.

Powszechnie przyjęła się opinia, że producenci smartfonów z Androidem mają w nosie dostarczanie aktualizacji. Jeszcze kilka temu podpisałbym się pod takim stwierdzeniem. Jednak dziś dotyczy ono tylko i wyłącznie małych producentów, którym nie zależy na utrzymaniu przy sobie klientów. Z kolei Samsung przygotował bardzo przejrzysty program dostarczania aktualizacji. Dzięki temu użytkownicy wiedzą, czy ich smartfon otrzyma aktualizacje bezpieczeństwa każdego miesiąca, czy może co kwartał. Flagowce, czyli m.in. urządzenia z linii Galaxy S, otrzymują je co miesiąc. Teraz pozostaje nam odpowiedzieć na drugie ważne pytanie. Jak długo Samsung aktualizuje swoje smartfony?

Przykład Galaxy S7 i S7 Edge pokazuje, że Samsung praktykuje 3-letni okres wsparcia

Samsung Galaxy S7 oraz S7 Edge pojawiły się w sklepach w marcu 2016 roku. Czyli są to 3-letnie flagowce, których doczekali się dwóch dużych aktualizacji Androida. Dla przypomnienia model ten sprzedawany był z Androidem 6.0 i aktualizowany jest do Androida 8.0 Oreo. Oprócz tego smartfony te otrzymywały comiesięczne aktualizacje bezpieczeństwa. Teraz modele te znajdują się w kategorii spoza regularnej wysyłki aktualizacji bezpieczeństwa. Oznacza to, że poniższe modele nie będą już dłużej cyklicznie aktualizowane, jednak Samsung może wypuścić dla nich jakąś krytyczną aktualizację.

Modele spoza regularnej wysyłki aktualizacji bezpieczeństwa:

  • Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy A3 (2016), Galaxy A3 (2017), Galaxy A7 (2017)
  • Galaxy J3 Pop, Galaxy J5 (2016), Galaxy J5 Prime, Galaxy J7 (2016), Galaxy J7 Prime, Galaxy J7 Pop
  • Galaxy Tab A 10.1 (2016), Galaxy Tab S2 L Refresh, Galaxy Tab S2 S Refresh, Galaxy Tab S3

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Samsung dalej dostarcza cykliczne aktualizacje dla Galaxy S7 Active. Model ten pojawił się w sklepach 3 miesiące po “zwykłych” Galaxy S7 i S7 Edge. Dlatego nic dziwnego, że jest on jeszcze wspierany. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia rok temu, kiedy to Koreańczycy przestali aktualizować flagowce z serii Galaxy S6.

Źródło: Samsung

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.