Play, spółka P4, Ericsson, Politechnika Łódzka, UKE oraz ŁSSE (Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna) podpisały porozumienie dotyczące pilotażowego programu S5-Akcelerator Technologii 5G. Inwestycja ma na celu stworzenie miejsca, w którym startupy mogłyby realizować swoje pomysły dotyczące praktycznego zastosowania sieci 5G.

Program S5 może sprawić, że Łódź będzie pierwszym polskim miastem z działającą technologią 5G. Przy czym jego celem nie jest budowa sieci zapewniającej tylko i wyłącznie ultraszybki dostęp do internetu. Startupy mają pracować nad zastosowaniem nowej technologi pod kątem rozwoju przemysłu oraz usprawniania funkcjonowania miasta. 5G to nie tylko szybki internet, ale również sieć oferująca minimalne opóźnienia. Dzięki temu będzie możliwa automatyzacja fabryk czy też przeprowadzanie zdalnych operacji. Martin Mellor, szef polskiego oddziału Ericsson, stwierdził, że jego firma jest już gotowa na wdrożenie 5G w Polsce:

“Pilotaż S5 jest naturalną konsekwencją wcześniejszej współpracy firmy Ericsson z operatorem sieci Play, firmą P4 oraz Politechniką Łódzką i Łódzka Specjalną Strefą Ekonomiczną. Wreszcie najistotniejsze – Ericsson jest gotów na wprowadzenie 5G w Polsce. Technologia czeka na uruchomienie, rozwiązania na wdrożenie. Mamy kompetencje, technologię i doświadczenie. Podpisując porozumienie w Łodzi zyskujemy zaangażowanych partnerów, rozszerzamy praktyczne możliwości wdrożenia rozwiązań służących rozwojowi potencjału społecznego i ekonomicznego w Łodzi i w Polsce”.

Do działającego 5G w Polsce brakuje nam tylko częstotliwości

Ericsson twierdzi, że od 2015 roku zainstalował już 3 miliony stacji bazowych gotowych na obsługę standardu 5G. Wiele z nich znajduje się już w Polsce i czeka na zdalne uruchomienie. Jakiś czas temu w podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele Playa twierdząc, że ich sieć jest już 5G Ready. Polska dysponuje również odpowiednim zapleczem akademickim. Profesor Sławomir Wiak, rektor Politechniki Łódzkiej, podkreślił:

“Politechnika udostępni nie tylko know-how, ale także unikatową infrastrukturę. Utworzenie Centrum Kompetencji 5G – miejsca, gdzie start-upy będą mogły testować swoje projekty, będzie podstawą rozwijania współpracy z otoczeniem gospodarczym, a także pozwoli zwiększyć atrakcyjność zajęć dydaktycznych”.

Politechnika Łódzka w ubiegłym roku otrzymała 8 milionów zł z budżetu państwa na budowę sieci i zakup urządzeń potrzebnych do testowania 5G. Finansowanie to odbywa się w ramach grantu badawczo-wdrożeniowego. Z kolei Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna otrzymała 14 milionów zł dofinansowania unijnego, które pozwoli na inkubację 40 startupów.

“Zanim przystąpiliśmy do projektu 5G stworzyliśmy analizę zagrożeń jakie mogą napotkać startupy zajmujące się poszukiwaniem rozwiązań technologicznych opartych o 5G. Jednym z największych było zaangażowanie kapitału w fazę budowy koncepcji i późniejszej realizacji. Dlatego zdecydowaliśmy się zapewnić startupom komfort pracy poprzez dofinansowanie ich działalności projektowej związanej z 5G” – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Źródło: Telko.in, Ericsson

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.