Opera od czasu do czasu raczy swoich użytkowników swojej przeglądarki nowymi ciekawymi funkcjami, które nie są dostępne w konkurencyjnych rozwiązaniach. Tym razem w wersji beta przeglądarki Opera dla systemu Android pojawił się darmowy VPN.

Aplikacje VPN pozwalają na anonimowe (przynajmniej w jakimś stopniu) korzystanie z internetu. Poprawiają one również nasze bezpieczeństwo podczas korzystania z niezabezpieczonych publicznych sieci Wi-Fi. Jednak korzystanie z VPN-a wymaga instalacji dodatkowej aplikacji i dość często wiąże się z dodatkowymi kosztami i ograniczeniami w postaci ilości przesyłanych danych. Dlatego wiele osób cieszyło się z darmowego VPN-a w postaci aplikacji Opera Max. Niestety zniknęła ona ze sklepu Google Play w sierpniu 2017 roku. Osoby, które z niej korzystały, na pewno ucieszą się z nowej funkcji w mobilnej przeglądarce.

Opera VPN

VPN w przeglądarce Opera nie jest 100% VPN-em

Mamy tutaj raczej do czynienia z anonimowym proxy, które nie tylko poprawia bezpieczeństwo użytkowników, ale również pozwala na zmianę lokalizacji. Użytkownik może wybrać czy VPN ma być aktywny dla wszystkich stron, czy może tylko na tych, które są otwierane z poziomu trybu prywatnego. Przydatna może być również opcja omijania VPN-a podczas korzystania z wyszukiwarek internetowych.

Opera VPN

Przeglądarka Opera ze wbudowanym VPN-em jest aktualnie dostępna jedynie w ramach testów beta dla użytkowników Androida. Aktualnie nie wiadomo kiedy nowa funkcja zostanie udostępniona pozostałym użytkownikom.

Źródło: Opera

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.