Dzisiaj jest smutny dzień dla użytkowników aplikacji Opera Max. Jeszcze 3 miesiące temu cieszyliśmy się z nowej wersji, która wprowadzała nawet 50% kompresję danych pobieranych za pomocą aplikacji Facebooka. Dzisiaj Opera ogłosiła, że zakańcza rozwój swojej aplikacji, która drastycznie obniża zużycie pakietu danych. Na szczęście usługa jeszcze działa, ale nie wiadomo kiedy Opera definitywnie wyłączy swoją usługę.

Osoby, które wcześniej zainstalowali aplikację Opera Max, mogą jeszcze z niej korzystać. Ci z Was, którzy jeszcze tego nie zrobili, zawsze mogą pobrać plik instalacyjny apk. W tym celu najlepiej (tj. najbezpieczniej) udać będzie się na stronę APKMirror, gdzie znajdziecie wersję 3.1.52. Możecie ją spokojnie zainstalować i używać. Jednak nie spodziewajcie się żadnej aktualizacji. Opera Max była bardzo ciekawym projektem, z którego korzystali zarówno użytkownicy Opery, jak i innych przeglądarek. Największą zaletą usługi była chyba kompresja materiałów wideo oraz ruchu generowanego przez aplikację szyfrujące dane (np. Facebook).

Opera tłumaczy zamknięcie projektu Opera Max chęcią skupienia się na rozwoju przeglądarek.

Czyżby firmie brakowało programistów? Jest to całkiem możliwe, ponieważ ostatnio Opera dość jasno wyraziła się na temat rozwoju swoich aplikacji na urządzenia Apple. Opera jasno daje do zrozumienia, że zamierza się skupić na konkretnych projektach. Niestety nie znalazło się wśród nich miejsca dla Opera Max, czyli usługi VPN, która kompresuje dane i tym samym oszczędza zużycie pakietu danych. Co prawda sama opcja kompresji danych dostępna jest dalej w mobilnych przeglądarkach Opery, ale dotyczy to tylko odwiedzanych stron.

Osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez Opery Max, mogą skorzystać z NEOPARD – data savings. Jest to również darmowy VPN, który kompresuje przesyłane dane. Należy on do francuskiego startupu, który obiecuje, że dba o prywatność użytkowników. Czy zyska on popularność po zaprzestaniu rozwoju Opery Max? Tego nie wiem, ale faktem jest, że ponad 50 milionów użytkowników jest dość łakomym kąskiem.

Źródło: Opera

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.