Smartfony firmy OnePlus przestały już się wyróżniać na tle innych flagowców. Mały powiew świeżości przyniósł model OnePlus 8 Pro, który posiada aparat ze sprzętowym filtrem kolorów, co pozwala na robienie zdjęć w podczerwieni. Funkcja ta może być wykorzystana do dosłownego prześwietlania niektórych urządzeń oraz, jak się okazało, cienkich ubrań.

Startup OnePlus zasłynął z produkcji tanich i wydajnych smartfonów, które określał mianem “zabójcy flagowców“. Początkowo była to bardzo dobra strategia, ponieważ przyciągnęła ona uwagę technologicznych pasjonatów. Dodatkowo produkcja poszczególnych modeli była szyta na miarę, więc odchodziły koszty związane z nadmiernym magazynowaniem i dystrybucją. Z kolei najnowszy OnePlus 8 Pro cechuje się nie tylko dużą wydajnością, ale również wyjątkowym aparatem. Składa on się z 4 sensorów:

  • główny 48 MPix Sony IMX689,
  • szerokokątny aparat o rozdzielczości 48 Mpix,
  • teleobiektyw 8 Mpix,
  • obiektyw 5 MPix z filtrem kolorów.

To właśnie ostatni z nich przyczynił się do medialnego rozgłosu o nowym flagowcu OnePlus’a.

OnePlus 8 Pro aparat

OnePlus 8 Pro z aktualizacją, która wyłącza tryb “prześwietlania” w Chinach

Trzeba przyznać, że OnePlus wprowadziło na rynek smartfona z funkcją robienia zdjęć w podczerwieni nie po to, żeby była ona używana do prześwietlania różnych przedmiotów. Tak naprawdę opcja ta dedykowana jest dla osób zajmujących się fotografią. Aktualnie OnePlus 8 Pro jest jedynym urządzeniem, które posiada aparat z trybem fotochromatycznym. Fotografia podczerwona znajduje zastosowanie w celach artystycznych. Obecnie wymaga ona stosowana specjalnych filtrów IR lub też przerabiania matryc aparatów cyfrowych. Z kolei OnePlus 8 Pro posiada dedykowany temu celowi sensor.

OnePlus tryb fotochromatyczny
Zdjęcie artystyczne wykonane w trybie trybem fotochromatycznym.

Okazuje się jednak, że światło podczerwone przechodzi również przez niektóre materiały, co daje efekt “prześwietlania” przedmiotów. Niektórzy określają ten tryb mianem “rentgena”. Co jest oczywiście nadużyciem, bo OnePlus korzysta tutaj z zakresu tzw. bliskiej podczerwieni, tj. fal o długości od 0,8 μm do 2,5 μm. Z kolei aparaty rentgenowskie korzystają z tzw. promieni X, czyli fal o długości od 10 pm do 10 nm. W praktyce aparat stosowany w OnePlus 8 Pro potrafi prześwietlić piloty do sprzętu RTV, pady do konsol, Apple TV (oraz pewnie inne przystawki telewizyjne) oraz… cienkie warstwy ubrań.

OnePlus x ray
Kilka przedmiotów “prześwietlonych” w trybie trybem fotochromatycznym. (źródło: xda-developers)

Cóż, firma nie przewidziała takiego zastosowania trybem fotochromatycznego. Dlatego też, w obawie o prywatność osób postronnych, OnePlus wypuści na dniach aktualizację, która wyłącza działanie aparatu z filtrem podczerwieni. Aktualnie wiadomo, że zmiana ta dotyczy użytkowników w Chinach. Całkiem możliwe, że niedługo pojawi się również ogólnoświatowa aktualizacja, która odpowiednio zaadresuje problem nieetycznego zastosowania trybu “prześwietlającego”.

Źródło: OnePlus

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.