Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podał przybliżoną datę ogłoszenia nowej aukcji (lub też licytacji) częstotliwości dla sieci 5G w Polsce. Nowy Prezes UKE lub też jego pełnomocnik ma ogłosić postępowanie selekcyjne do końca wakacji. Jednak nie wiadomo, czy dystrybucja zasobów zakończy się przed upływem tego roku.

Postępowania dotyczące przydziału rezerwacji na korzystanie z częstotliwości dla sieci komórkowych nie należą do prostych. Są to złożone procesy prawne, których przebieg jest dość często zaskarżany przez operatorów. W przypadku nowych częstotliwości dla sieci 5G gra toczy się o dużą stawkę. Urząd Komunikacji Elektronicznej wycenił 4 bloki z pasma C na łączną około 2 mld zł. Jednak teraz ogłoszone w marcu postępowanie jest anulowane. Rząd zdecydował, że sposób zawieszenia aukcji budzi wątpliwości prawne i obawia się, że operatorzy mogliby zaskarżyć cały proces. Dodatkowo zapadła decyzja o konieczności uwzględnienia w decyzjach rezerwacyjnych zapisów dot. cyberbezpieczeństwa. Zmiany te weszły w życie w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej 3.0. Dlatego też UKE rozpoczęło już postępowanie w sprawie unieważnienia aukcji.

Zagórski: nowa aukcja/licytacja 5G do końca wakacji

Anulowanie obecnej aukcji oznacza konieczność rozpisania całego postępowania selekcyjnego na nowo. Przepisy, które znalazły się w Tarczy Antykryzysowej 3.0, odwołują również z urzędu obecnego Prezesa UKE. Dlatego też nowym postępowanie zajmie się najpierw jeden z obecnych zastępców prezesa UKE, który zostanie powołany do pełnienia jego obowiązków. Jednak decyzje rezerwacyjne wyda już nowy prezes urzędu.

“Liczę, że nowe postępowanie selekcyjne dot. rezerwacji częstotliwości z pasma 3,6 GHz pod 5G zostanie ogłoszone do końca wakacji; decyzja, czy będzie to aukcja, będzie należeć do nowego prezesa Urzędu lub p.o. prezesa” – powiedział PAP szef MC Marek Zagórski.

Podczas rozmowy z PAP Marek Zagórski odniósł się również do kwestii skrócenia kadencji Marcina Cichego, obecnego Prezesa UKE. Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało się na taki ruch, żeby przed grudniem tego roku mieć prezesa UKE wybranego zgodnie z wymogami Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej (EKŁE). Wskazują one na to, że szef organu regulującego rynek telekomunikacyjny musi być wybrany w procedurze konkursowej. Tym samym decyzje rezerwacyjne w sprawie częstotliwości z pasma 3,6 GHz mają być wydane przez Prezesa UKE wybranego zgodnie z wymaganiami EKŁE.

“Rozstrzygnięcie, czyli decyzja o przyznaniu częstotliwości w wyniku postępowania selekcyjnego powinna być podjęta już przez osobę, powołaną zgodnie z wymogami EKŁE. Wydanie odpowiednich decyzji to nie jest kwestia tygodni, ale raczej miesięcy, więc do tego czasu nowy prezes UKE powinien zostać wyłoniony”. – Marek Zagórski

Komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, zaniepokoił się sposobem skrócenia kadencji Prezesa UKE i wyraził obawy dotyczące niezależności politycznej regulatora rynku telekomunikacyjnego. Aktualnie Ministerstwo Cyfryzacji czeka na odpowiedź na przesłane w tej sprawie wyjaśnienie.

“Czekamy na informację, czy te wyjaśnienia zostały przyjęte. Uważamy, że przepisy dyrektywy są w tym przypadku jednoznaczne” – podkreślił Marek Zagórski

Źródło: Portal Samorządowy

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.