Już niedługo poznamy termin aukcji pierwszych częstotliwości dla sieci 5G w Polsce. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że są one drogocenne dla operatorów. Dlatego też każdy zadaje sobie teraz pytanie. Ile zapłacą za rezerwacje częstotliwości 5G polscy operatorzy?

Wycena wartości częstotliwości radiowych nie jest trywialnym zadaniem. Ich wartość zależy od wielu czynników. Operatorzy muszą przede wszystkim oszacować potencjalne dochody wynikające z uruchomienia nowej technologi. Z drugiej strony trzeba jeszcze uwzględnić koszty związane z budową nowych oraz modernizacją obecnych stacji bazowych. Niektórzy sugerują się również kwotami, które zapłacili operatorzy z innych krajów. Przykładowo niemieccy operatorzy wydali na częstotliwości 5G aż 6,6 miliarda euro. Oczywiście nikt się nie spodziewa aż tak wysokich cen za rezerwację częstotliwości w Polsce. O ile dokładna kwota dalej pozostaje zagadką, to znamy już kilka w miarę wiarygodnych wycen.

Ministerstwo Finansów spodziewa się niecałego miliarda złotych za pierwsze częstotliwości 5G

Rząd przyjął nowelizację prawa telekomunikacyjnego, czyli tzw. megaustawę. Nowy akt prawny nie ma za wiele wspólnego z wdrażaniem sieci 5G, ale za to pozwoli na szybszą budowę nowych stacji bazowych. Nowelizacja wprowadza również przepisy, które ułatwiają instalację nowych światłowodów. Jednak nie zmienia ona nic w kwestii limitów PEM, które mają istotny wpływ na wartość poszczególnych częstotliwości. Dlatego też operatorzy będą musieli budować sieć 5G z uwzględnieniem obecnych ograniczeń dotyczących poziomów promieniowania pola elektromagnetycznego.

Z opublikowanych niedawno planów budżetowych na przyszły rok wynika, że Ministerstwo Finansów planuje pozyskać z rynku telekomunikacyjnego 1,688 mld zł. Niestety kwota ta nie jest rozbita na poszczególne pozycje. Jednak Urząd Komunikacji Elektronicznej generuje zwykle od 700 do 750 mln zł przychodów rocznie. Dlatego też możemy wnioskować, że przyszłoroczna nadwyżka wynika z planowanej aukcji na rezerwację częstotliwości z pasma od 3480 MHz do 3800 MHz.

W przeszłości przychody generowane przez dystrybucję częstotliwości radiowych były wyższe od wpływów szacowanych przez Ministerstwo Finansów. Według Gazety Giełdy Parkiet, UKE miało wycenić wartość pasma 3,7 GHz na 1,5 mld zł.

Obie kwoty znacznie odbiegają od dotychczasowych szacunków analityków. Dom maklerski Ipopema oszacował wartość pasma od 3600 MHz do 3800 MHz na 5,6 mld zł. Z kolei analitycy Haitong Banku jeszcze w 2018 roku oszacowali wartość pasm 700 MHz oraz 3,4 – 3,8 GHz na 8 mld zł łącznie.

Źródło: Telko.in

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.