Huawei powoli dostrzega problem związany z nieaktualizowanymi smarfonami z Androidem. Część osób twierdzi, że problem ten leży po stronie Google, ale to producenci smartfonów są odpowiedzialni za dostarczenie aktualizacji użytkownikom. Dlatego właśnie Huawei zapowiedział, że wybrane modele będą otrzymywać regularne aktualizacje w cyklu dwumiesięcznym. Poniżej możecie znaleźć ich listę.

Dwumiesięczny cykl dostarczania aktualizacji, który proponuje Huawei, nie jest tym, co zapewnia Google w postaci comiesięcznych biuletynów bezpieczeństwa, które zawierają najnowsze łatki. Jednak jest to lepsze, niż dotychczasowy brak jakiejkolwiek cykliczności. W ramach wspomnianych już aktualizacji Huawei będzie dostarczać nie tylko najnowsze łatki bezpieczeństwa, ale również nowe funkcjonalności. Na początek do użytkowników wybranych modeli trafi opcja odblokowywania smartfona za pomocą twarzy. Będzie ona dostępna dla: P10, P20, P20 Pro, Mate9, Mate10, Mate10 Pro, nova3e, nova 2lite oraz nova 2i.

Huawei musi jeszcze popracować nad częstszymi aktualizacjami Androida

Wszystko wskazuje na to, że użytkownicy smartfonów z Androidem są świadomi tego, jak ważne jest korzystanie z aktualnego oprogramowania. Kiedyś osoby świadome tego problemu były skazane na serie urządzeń Nexus (aktualnie Pixel), które korzystają z systemu przygotowanego bezpośrednio przez Google. Teraz sytuacja wygląda dużo lepiej. Jednym z pierwszych producentów, który rozwiązał problem braku aktualizacji zawierających łatki bezpieczeństwa, był Samsung. Koreańczycy już od dłuższego czasu dostarczają comiesięczne biuletyny bezpieczeństwa dla swoich flagowców oraz kilku modeli z wyższej półki. Natomiast przysłowiowe “średniaki” są aktualizowane co kwartał. Jednak są również firmy, które rozwiązują ten problem jeszcze lepiej.

Nokia (a dokładniej HMD Global) bardzo dba o bezpieczeństwo swoich klientów. W przypadku finów każdy smartfon z Androidem jest aktualizowany co miesiąc. Dotyczy to również budżetowych modeli. Polityka ta bardzo pozytywnie odzwierciedla się w dobrych wynikach sprzedaży. Marka Nokia zawsze kojarzyła nam się z wysoką jakością, więc HMD Global musiało zadbać o to, żeby skojarzenie to dotyczyło również nowych smartfonów. Dlatego właśnie nikogo nie powinno dziwić to, że Huawei, który bezpośrednio konkuruje z Samsungiem, również zaczyna dbać o aktualizowanie swoich urządzeń.

Źródło: Ausdroid

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.