Posiadacze nowych Huawei Mate 30 nie mogą już instalować na nich aplikacji Google. Okazało się, że służąca do tego aplikacja LZPlay korzysta z ukrytego w systemie API, z którego mogą korzystać tylko programy dopuszczone przez Huawei. Gdy sprawa ta wyszła na jaw, strona z LZPlay zniknęła w sieci.

Kwestia instalacji aplikacji i usług Google na nowych smartfonach Huawei jest bardziej zagmatwana, niż sądziliśmy. Problem sprowadza się do tego, że urządzenia z serii Mate 30 są pierwszymi telefonami chińskiego giganta, które zostały wypuszczone na rynek bez certyfikacji ze strony Google. Przez to Huawei zdecydował się na opóźnienie sprzedaży nowych smartfonów w Europie. Jest to efekt sankcji nałożonych przez administrację USA. Przy czym wszystko wskazuje na to, że Huawei zostawił sobie furtkę na instalację aplikacji GMS (Google Mobile Services). Zresztą przedstawiciele chińskiego giganta powiedzieli wprost, że jak tylko ustaną sankcje nałożone przez USA, to w ciągu dnia mogą wypuścić aktualizację OTA zawierającą aplikacje Google. Nieoficjalnie podobny efekt można było uzyskać za pomocą aplikacji LZPlay.

Prosta instalacja aplikacji Google na Huawei Mate 30 była podejrzana

Wiele osób było zaskoczonych faktem, że na Huawei Mate 30 można zainstalować upragnione aplikacje Google w bardzo łatwy sposób. Dodatkowo działała usługa Google Pay. Sam nie mogłem nadziwić się działaniem aplikacji LZPlay. Początkowo wyglądało to tak, że cały proces można przeprowadzić bez odblokowywania bootloadera i rootowania telefonu. Jednak jest w tym pewien haczyk.

John Wu przeanalizował działanie aplikacji LZPlay. Okazało się, że działa ona w bardzo podejrzany sposób. Wszystko sprowadza się do tego, że korzysta ona z API służącego do zarządzania urządzeniami Huawei. Podobny system zaimplementowany jest w oficjalnym Androidzie. Na szczęście opis rozwiązania Huawei jest dostępny publicznie. Po krótkim porównaniu wyszło, że Chińczycy dodali 2 poziomy uprawnień, z których korzysta właśnie LZPlay.

<uses-permission android:name=”com.huawei.permission.sec.MDM_INSTALL_SYS_APP”/

<uses-permission android:name=”com.huawei.permission.sec.MDM_INSTALL_UNDETACHABLE_APP”/>

Nie są one dokładnie wyspecyfikowanie. Jednak ich nazwa sugeruje, że pozwalają one na instalację aplikacji systemowych. Czyli jest to interfejs, z którego mogą korzystać jedynie aplikacje dostarczone przez producenta smartfonów. Przy czym Huawei udostępnia ten interfejs również zewnętrznym deweloperom, ale dopiero po podpisaniu specjalnej umowy. Oznacza to, że chiński gigant musiał wiedzieć o aplikacji LZPlay.

Źródło: John Wu

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.