404 to błąd Apache oznaczający niedziałający serwis. Dokładnie to błąd “Not Found”. Zapewne nie raz się spotkaliście z takim statusem strony. Dlaczego jednak 404 i co ono oznacza?

Zanim strona zostanie wyświetlona użytkownikowi, jego komputer żąda danych od serwera. Ten w odpowiedzi przesyła mu nagłówek HTTP, który zawiera status – dla normalnej strony ma on kod “200“. Taki status wskazuje, że wszystko jest w porządku i można wyświetlić stronę. Pierwsza czwórka oznacza błąd ze strony użytkownika – jak np. źle wpisany adres lub próba wejścia na stronę, której już nie ma. Dwie pozostałe liczby ta  bardziej konkretne informacje: 0 to błąd składnikowy, a druga liczba 4 to brak żądanego celu. I wszystko jest już bardziej jasne. Dlaczego jednak wspominam o błędzie 404 akurat dzisiaj?

Firefox może niebawem otrzymać funkcję, która zamiast wyświetlać strony błędu 404, wykorzysta zarchiwizowane dane.

Powiem, tak — propozycja bardzo ciekawa. Oczywiście portale już się rozpisują, jak to będzie fajnie. W tym celu przeglądarka ma wykorzystać dane z bazy Internet Archive. Kontener ten przechowuje dane o popularnych stronach. Możliwe więc, że jeżeli strona jest już nieaktywna, to będzie można jej “cache” znaleźć tam. Z punktu widzenia użytkownika jest to genialna wręcz funkcjonalność. Nie odbije się on od pustej witryny i braku informacji, gdy na przykład nagle serwer zastrajkuje. Może to być naprawdę dobre rozwiązanie. Wiele użytkowników narzeka na pady serwisów, których nie łata się długo. Tak dostęp do informacji może być stały. Nikt jednak nie napisał, co w przypadku developerów, testerów i administratorów. Niby, powinni się cieszyć, bo nie będzie spiny, gdy serwis w wersji produkcyjnej nagle padnie. Będzie czas na podniesienie go i załatanie. Jednak te wyżej wymienione grupy testują na przeglądarkach. Czasami nie mają dostępu do logów Apache (mówię tutaj o dev) i to z poziomu przeglądarki sprawdzają, czy serwis działa. Nie wiadomo, czy mimo wszystko na witrynie pojawi się jakieś oznaczenie kodu błędu, czy w przypadku przepięcia się na wersję developerską przeglądarki będzie można 404 odtworzyć, czy jednak okaże się, że zostaną tylko logi serwera WWW.

Póki, co nowa funkcja jest dostępna w programie Test Pilot i w sumie to nie wiadomo kiedy trafi do Stable. Może do tego czasu otrzymamy trochę więcej informacji o jej działaniu.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.