Do tej pory Apple lekceważyło innowacje związane z telekomunikacją. Jednak to się zmienia. Smartfonowy gigant najpierw przejął dział Intela, który kontynuuje prace nad autorskim modemem 5G. To za mało. Apple stwierdziło, że potrzebuje kolejnych inżynierów, którzy nie tylko skupią się nad rozwojem rozwiązań dla sieci piątej generacji, ale również będą oni pracować nad 6G.

Długoletnia wojna z Qualcommem skończyła się rozejmem. Ostatecznie to właśnie układy z rodziny Snapdragon zapewniają nowym iPhone’om komunikację z sieciami 5G. Początkowo Apple stawiało na współpracę z Intelem. Jednak “niebiescy” nie podołali wyzwaniu, którym było opracowanie własnego modemu 5G. Cała historia skończyła się tym, że Apple kupiło dział mobilny Intela i zakopało topór wojenny z Qualcommem. Przy czym nie zmieniło to generalnej strategii giganta z Cupertino, który chce się uniezależnić od poszczególnych dostawców. Obecni inżynierowie Apple kontynuują prace nad autorskim modemem 5G. Całkiem możliwe, że pojawi się on na rynku w okolicach 2025 roku. Sieci piątej generacji powinny być już wtedy na zaawansowanym stadium rozwoju, a w niemalże każdym kraju powinny funkcjonować już stacje bazowe korzystające z fal milimetrowych. Będzie to również rok, w którym znany będzie dalszy kierunek rozwoju sieci komórkowych. Ciała standaryzacyjne prognozują, że pierwsze wdrożenia sieci 6G mają nastąpić w latach 2028 – 2030. Dlatego właśnie Apple już dzisiaj inwestuje w inżynierów, którzy zajmą się opracowaniem rozwiązań dedykowanych dla sieci 6G.

Apple już wcześniej zaczęło przygotowania do prac nad 6G

W listopadzie zeszłego roku Apple przystąpiło do stowarzyszenia Next G Alliance. Dzięki temu gigant z Cupertino chce zawczasu przygotować się do wdrożenia nowej technologii. Wiąże się to nie tylko z pracami nad nowymi urządzeniami, ale przede wszystkim z koniecznością opracowania nowego modemu 6G. Z opublikowanego ogłoszenia o pracę wynika, że Apple poszukuje inżynierów, którzy nie tylko będą siedzieć w laboratorium firmy, ale również podejmą współpracę ze środowiskiem naukowym nad technologią 6G.

Poszukiwane osoby powinny mieć doświadczenie i wiedzę z zakresu technik łączności bezprzewodowej. Chodzi tutaj przede wszystkim o dobre rozumienie technologii transmisji za pomocą systemów antenowych, w tym rozwiązań Massive MIMO, urządzeń na częstotliwości korzystające z fal milimetrowych czy też układów formujących wiązki. To jednak nie wszystko. Apple zainteresowane jest zatrudnieniem inżynierów, którzy posiadają wiedzę dotyczącą projektowania systemów pracujących na częstotliwościach wielu GHz oraz THz.

Szczegóły dotyczące rozwoju sieci 6G nie są jeszcze znane. Naukowcy wstępnie ustalili, że główny nacisk zostanie położony na technikę terahercową. Ma ona umożliwić zwiększenie prędkości pobierania danych nawet do 1 Tb/s. Dzisiaj nie możemy sobie nawet wyobrazić zastosowania takiego rozwiązania.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.