Chiny co dopiero uruchomiły komercyjne sieci 5G, a już powołały grupę mającą przetrzeć pierwsze szlaki związane z technologią 6G. Oczywiście nikt jeszcze nie wie jak mają wyglądać sieci 6G i z jakich rozwiązań technicznych będą one korzystać. Jednak to właśnie zainaugurowany oficjalnie program badawczo-wdrożeniowy ma sprawić, że Chiny narzucą kierunek rozwoju sieci mobilnych.

Chińskie Ministerstwa Nauki i Technologii powołało kilka dni temu grupę roboczą zajmującą się badaniami i rozwojem technologi 6G. Obecnie składa się ona z 37 uniwersytetów, instytutów badawczych i przedsiębiorstw. Z kolei prace mają dotyczyć rozwiązań technicznych, które miałyby znaleźć zastosowanie w szóstej generacji sieciach mobilnych. W ten sposób Chińczycy chcą z dużym wyprzedzeniem opracować rozwiązania, które mogłyby zostać zaakceptowane przez organizację 3GPP. O ile Chińczycy nie zdefiniowali jeszcze żadnych zarysów sieci 6G, to zrobiła to już fińska grupa pracująca przy programie 6Genesis.

6G założenia

W przypadku sieci 6G mówi się o prędkościach rzędu 1 Tbit/s

Kolejne generacje sieci mobilnych pojawiają się raz na 10 lat. Dlatego też wstępnie zakłada się, że sieci 6G pojawią się na rynku w 2030 roku. Przy czym nikt nie oczekuje, że pierwsze wdrożenia nowej technologii będą spełniać docelowe założenia. Przykładowo zakłada się, że 5G ma pozwalać na pobieranie danych z prędkością 10 Gbit/s. Z kolei dziś oferują one “jedynie” od 1 do 2 Gbit/s. Dlatego też technologia, która zapewni wspomnianą transmisję na poziomie 1 Tbit/s, może pojawić się na rynku dopiero w 2035 roku, jak nie później.

Aktualnie wszystko wskazuje na to, że sieci 5G będą “jedynie” szybszą i pojemniejszą odmianą LTE. W wielkim skrócie piąta generacje sieci komórkowych pozwala na efektywniejsze wykorzystanie zasobów radiowych. Dodatkowo nowy standard pozwala na wykorzystanie nowych częstotliwości, które są pojemniejsze od tych używanych przez sieci 4G. Dzięki czemu jest to pierwsza generacja technologi mobilnych, która znajdzie zastosowanie w przemyśle. Z kolei sieci 6G mają oferować nie tylko dalszy wzrost wydajności, ale również będą pierwszymi, które będą powszechnie korzystać z dobrodziejstw sztucznej inteligencji.

Więcej o wstępnych założeniach sieci 6G możecie przeczytać w wpisie “Poznaliśmy pierwsze założenia dla sieci 6G”.

Źródło: Science and Technology Daily

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.