W czasie, kiedy większość państw pracuje nad uruchomieniem i rozpowszechnieniem sieci 5G, Korea Południowa przygotowuje i realizuje plan wdrożenia kolejnej technologii. Chodzi tutaj o niezestandaryzowaną jeszcze sieć 6G, której zalążki mają powstać w Korei Południowej już w 2026 roku. Z kolei ich komercjalizacja ma już się zacząć w 2028 roku.

Przyjęło się, że nowa generacja sieci komórkowych pojawia się co 10 lat. Sieci LTE wystartowały w 2010 roku, więc wszyscy szykowali się na uruchomienie 5G w 2020 roku. Jednak powstały w ten sposób wyścig sprawił, że pierwsze sieci piątej generacji pojawiły się dużo wcześniej. Faworytami w tym wyścigu były Stany Zjednoczone i Korea Południowa. O ile koreańscy operatorzy uruchomili pierwsze usługi typu FWA (fixed wireless access) w grudniu 2018 roku, to nie było wtedy dostępnych urządzeń mobilnych. Tutaj w odstępie 1 godziny w obu krajach wystartowały sieci 5G obsługujące smartfony. Formalnie wygrała Korea. Jednak amerykański operator nie uznał tego zwycięstwa, ponieważ obywatele Korei Południowej mogli zacząć zamawianie usług 5G dopiero kilka dni później. Tym razem ma być inaczej.

Rząd Korei Południowej wyda na rozwój 6G ponad 160 milionów dolarów w ciągu 5 najbliższych lat

Plan zakłada dofinansowanie prac R&D, które pozwolą koreańskim firmom na zbudowanie przewagi nad konkurentami i tym samym uruchomienie pierwszych komercyjnych sieci 6G. Testy pilotażowe nowej technologii mają zacząć się już w 2026 roku, czyli za 6 lat. Jednak nie należy spodziewać się, że zakończą się one osiągnięciem docelowych parametrów, którymi są m.in.:

  • prędkość pobierania danych rzędu 1 Tb/s (50x szybciej od 5G),
  • opóźnienie w transmisji pakietów na poziomie 0,1 ms (10x mniejsze niż w 5G).
6G założenia

Oczywiście nie należy wykluczać, że w międzyczasie nastąpi skok technologiczny, który nas pozytywnie zaskoczy. Możliwe jest również to, że rząd Korei Południowej z dużym wyprzedzeniem wprowadzi zmiany legislacyjne dotyczące gospodarki widmowej i pozwoli operatorom na używanie nowych pasm. Przy czym wiązałoby się to z opracowaniem zupełnie nowych modułów komunikacyjnych, które musiałyby pracować w pasmach terahercowych (THz).

Dlatego też działania rządu Korei Południowej ograniczą się w ciągu najbliższych 5 lat do realizacji 10 strategicznych działań, które zostały podzielone na 6 obszarów. Dotyczą one wydajności, szerokopasmowości, precyzji, przestrzenności, inteligencji oraz zaufania/bezpieczeństwa sieci 6G.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.