Aktualnie operatorzy z całego świata zastanawiają się nad sposobem wdrożenia technologi 5G w swoich sieciach. Jednak koreański SK Telecom ma to już za sobą. Dlatego Koreańczycy zamiast o wdrażaniu 5G, myślą już nad usprawnieniami dotychczas opracowanych rozwiązań i określeniem wymagań pod sieci 6G. Pomogą im w tym najwięksi producenci sprzętu telekomunikacyjnego dla sieci mobilnych, jakimi są Nokia oraz Ericsson.

Sieci 5G mają pozwolić firmom na przeprowadzenie tzw. 4 rewolucji przemysłowej. Pierwsze wdrożenia nowej technologi raczej na to nie pozwolą. Nadajniki nowej generacji, które działają już w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii oraz Korei Południowej, są dopiero zaczątkiem prawdziwego 5G. Jeśli ktoś myślał, że pierwsze sieci 5G zaoferują głośno nagłaśniane 10 Gbit/s, to chyba zapomniał jak było z pierwszymi sieciami LTE. Technologia 4G w 2010 roku oferowała zaledwie 100 Mbit/s. Dzisiaj najszybsze smartfony LTE Advanced Pro pozwalają na pobieranie danych z prędkością 2 Gbit/s. Podobnie będzie z 5G.

SK Telecom Nokia 6G

Nokia, Ericsson i SK Telecom chcą usprawnić 5G i zbudować podwaliny pod sieci 6G

Obecnie trudno jest powiedzieć cokolwiek o możliwościach sieci 6G. Przedstawiciele SK Telecom nie chcieli zbyt wiele mówić o technologii, która za jakieś 10 lat zacznie zastępować sieci 5G. Futuryści telekomunikacyjni uważają, że 6G będzie opierać się na sztucznej inteligencji oraz wszechobecnym (tj. globalnym) zasięgu sieci zapewnionej przez satelity poruszające się po niskiej orbicie naszej planety. Jednak umowa podpisana z Nokią i Ericssonem nie ma znaczenia czysto marketingowego. Firmy telekomunikacyjne chcą wspólnie pracować nad kolejnymi wersjami standardu 5G.

Koreański operator bardzo otwarcie mówi o pracach nad URLLC (Ultra-Reliable Low-Latency Communication). Jest to szereg rozwiązań technologicznych, które pozwolą na realizację usług wrażliwych na opóźnienia oraz utratę przesyłanych danych. Kwestie te są szczególnie istotne w zastosowaniach dotyczących automatyzacji fabryk, pojazdów autonomicznych oraz zdalnych operacji medycznych. Dodatkowo firmy chcą usprawnić technologie dotyczące MIMO, technik transmisji danych w paśmie milimetrowym 28 GHz oraz samodzielnych sieci 5G SA.

SK Telekom podpisał również podobną umowę z rodzimym Samsungiem. Koreańczycy niebyt dobrze poradzili sobie w kwestiach dotyczących sieci 4G LTE. Jednak chcą być jednym z najbardziej liczących się graczy na rynku 5G. Jak pewnie zauważyliście, w całej układance brakuje umów z Huawei i ZTE.

Źródło: RCR Wireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.