Apple do tej pory traktowało moduły łączności bezprzewodowej jak komponenty drugiej kategorii. Gigantowi z Cupertino nie zależało (albo nie opłacało się) inwestować w najlepsze rozwiązania z tej dziedziny. Teraz to się zmienia. Apple dołączył do stowarzyszenia Next G Alliance, którego celem jest sprawny rozwój technologii 5G i przejście z niej do 6G w krajach Ameryki Północnej.

Przeciętny konsument nie zwraca zbyt dużej uwagi na parametry smartfona pod kątem łączności bezprzewodowej. Dobrą okazją do zmiany tego podejścia jest wprowadzenie na rynek nowej generacji telefonii komórkowej. Aktualnie jest to bardzo proste. Wystarczy, że producent zaznaczy wsparcie dla sieci 5G i po problemie. Jeszcze przez niedługi czas każdy smartfon będzie wyposażony w modemy piątej generacji tej samej kategorii. Producenci urządzeń mobilnych dostrzegli tę szansę i na każdym możliwym kroku podkreślają wsparcie dla nowych rozwiązań. To samo zrobiło Apple. Gigant z Cupertino zdecydował się na umieszczenie modemu 5G w każdym modelu z serii iPhone 12. Małym odstępstwem od tej reguły jest umieszczenie modułów mmWave tylko w tych egzemplarzach, które są przeznaczone do sprzedaży na terenie Stanów Zjednoczonych. Pomimo tego, że wielu państwach sieci 5G dopiero raczkują, to firmy zajmujące się produkcją sprzętu telekomunikacyjnego pracują już nad rozwiązaniami dla sieci 6G.

Apple interesuje się sieciami 6G zawczasu, bo pracuje nad własnym modemem

Producenci smartfonów rzadko kiedy przystępują do organizacji, które pracują nad nowymi standardami komunikacyjnymi. Wyjątkiem są tutaj Samsung i Huawei, którzy oprócz smartfonów produkują również stacje bazowe. Teraz w przypadku Apple jest podobnie. Przy czym gigant z Cupertino nie zajmuje się produkcją urządzeń telekomunikacyjnych a własnych modułów łączności dla sieci bezprzewodowych. Plotki o autorskim modemie 5G od Apple pojawiły się już kilka lat temu. Przy czym znalazły one odzwierciedlenie w lipcu zeszłego roku. To właśnie wtedy firma Tima Cooka przejęła dział Intela, który zajmował się projektowaniem modemu 5G. Ma on zadebiutować w iPhone’ach najwcześniej w 2022 roku. Ostatecznie iPhone’y z autorskimi modemami 5G mogą pojawić się na rynku dopiero w 2024 roku.

Nie zmienia to faktu, że jeżeli Apple chce uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, to o 6G musi myśleć już dziś. Dlatego też tak wczesne przystąpienie do Next G Alliance nie powinno nikogo dziwić. Dzięki temu projektanci komponentów do urządzeń z logiem nadgryzionego jabłka będą znać kierunek, w którym zmierza nowa technologia. Do stowarzyszenia dołączyli ostatnio również Charter, Cisco, Google, Hewlett Packard Enterprise, Intel, Keysight Technologies, LG Electronics, Mavenir, MITRE oraz VMware. Z kolei wcześniej należeli do niego m.in. amerykańscy operatorzy oraz współpracujący z nimi dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego. Oprócz nich w pracach Next G Alliance bierze udział również Qualcomm, który jest obecnie największym producentem modemów 5G dla urządzeń mobilnych.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.