Jeszcze kilka lat temu najmodniejszym tematem w branży IT była wszystkim dobrze znana dziś chmura. Z kolei teraz mówimy o wszechobecnych zastosowaniach 5G. Okazuje się, że te dwa tematy będą już niedługo ściśle ze sobą powiązane. Nokia właśnie ogłosiła w trzech osobnych komunikatach podpisanie umów o współpracę z wszystkimi trzema liderami usług chmurowych na świecie. Dzięki temu rozwiązania 5G Nokii będą współpracować z chmurami: Microsoft Azure, Amazon Web Services (AWS) i Google Cloud.

Niektórzy uważają, że 5G od Nokii jest zacofane i opóźnione względem konkurencji. Nic bardziej mylnego. Finowie nadrobili już zaległości i w niektórych kwestiach zaczęli wyprzedzać Ericssona i Huawei. W lipcu zeszłego roku Nokia jako pierwsza z dużych producentów stacji bazowych ogłosiła plan implementacji obsługi otwartych interfejsów Open RAN. Jej główni konkurenci jeszcze tego nie zrobili i raczej się do tego nie kwapią. Huawei od samego początku nie wyrażał najmniejszego zainteresowania technologią Open RAN. Z kolei przedstawiciele Ericssona podkreślają, że ich zamknięty i zoptymalizowany ekosystem zapewnia lepsze osiągi. Już wtedy było widać, że Nokia upatruje swój sukces w niszowych zastosowaniach 5G.

Przeczytaj również: Nokia będzie budować centra danych przy stacjach bazowych 5G

5G w chmurze przesunie źródło danych bliżej użytkownika, co znacznie zredukuje opóźnienia w ich transmisji

Obecna architektura sieci komórkowych nie zapewnia ultraniskich opóźnień. Dlatego też nie nadają się one do świadczenia usług czasu rzeczywistego. Zmienić ma to integracja rozwiązań RAN (Radio Access Network) z ogólnie dostępnymi chmurami. Połączenie stacji bazowych z brzegowymi platformami przetwarzania danych prowadzi do decentralizacji i tym samym skrócenia dystansu pomiędzy użytkownikiem a interesującą go usługą.

Pierwsze ogłoszenie dotyczy współpracy z Google. Nokia chce opracować nowe rozwiązania radiowe 5G, które obejmują produkty RAN, Open RAN, Cloud RAN i edge cloud. Mają zostać one zintegrowane z platformą chmurową Google oraz aplikacjami ekosystemu giganta. Drugie ogłoszenie dotyczy współpracy z Microsoftem. W tym przypadku Nokia zadeklarowała plany związane z integracją rozwiązań Cloud RAN (vRAN) z chmurą Microsoft Azure. Komunikat podkreśla zalety takiego rozwiązania, którymi są m.in. mniejsze koszty budowy sieci 4G/5G oraz możliwość osiągnięcia niskich opóźnień i wysokich prędkości. Ostatni komunikat dotyczy współpracy z Amazonem. Tutaj z powrotem pojawił się temat integracji nie tylko Cloud RAN-a, ale również rozwiązań Open RAN. Nokia przy okazji zdradziła, że współpraca obejmie trzy obszary. Pierwszy dotyczy prac nad wdrożenie 5G vDU (virtualized distributed unit) na AWS Outposts. Drugi dotyczy uruchomienia 5G vCU (virtualized centralized unit) na AWS Outposts oraz AWS Local Zones. Trzeci obszar sprowadza się do projektu uruchomienia całego ekosystemu dla sieci 5G na chmurze AWS. Oznacza to, że w chmurze znajdą się nie tylko jednostki vDU i cDU, ale również cała sieć szkieletową.

Nokia pokazuje tym samym, że ma jasną strategię integracji swoich usług z chmurami publicznymi, z których może korzystać niemalże każdy operator. Wstępne zainteresowanie efektami współpracy wyraził Alex Choi, który w grupie Deutsche Telekom (tj. właściciela sieci T-Mobile) odpowiada za strategię i innowacje technologiczne.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.