Zarówno teraz, jak i w ciągu kilku najbliższych miesięcy, producenci stacji bazowych 5G i operatorzy będą się chwalić kolejnymi coraz to lepszymi osiągami. Niestety niektórzy, jak Huawei, mają skłonność do lekkiego naginania rzeczywistości. Tak właśnie jest z ostatnim rekordem prędkości w paśmie C.

Jeśli spytalibyście kilka osób „po co nam sieci 5G”, to większość z nich odpowiedziałaby „żeby mieć szybszy internet mobilny”. Po części jest to właściwa odpowiedź. Jednak tak naprawdę powinna ona brzmieć: „żeby więcej osób mogło korzystać z szybkiego internetu mobilnego”. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu techniki MU-MIMO (Multi User MIMO), która jest kolejnym etapem rozwoju Massive MIMO. To właśnie dzięki niej Huawei ustalił nowy rekord pojemności komórki stacji bazowej 5G. Chińczycy chwalą się zagregowaną prędkością pobierania danych równą 3,67 Gbit/s przy obciążeniu kilkoma smartfonami. Niestety Huawei nie podał prędkości, jaka przypadała na pojedyncze urządzenia.

Huawei specjalnie dawkuje informacje o nowym rekordzie dotyczącym 5G

Już nie raz przekonaliśmy się o tym, że media nadinterpretują informacje podawane w komunikatach prasowych. W komunikacie opublikowanym przez Huawei czytamy:

Sunrise and Huawei have achieved a top speed of 3.67 Gbps downlink with multiple 5G smartphones in one 5G cell in Zürich. It is a new milestone of Huawei and Sunrise’s joint efforts to improve 5G experience after single user smartphone speed reaching up to 2 Gbps earlier.

Specjalnie przywołuję tutaj oryginalny anglojęzyczny komunikat, żeby uniknąć nieporozumień związanych z tłumaczeniem. Widzimy w nim, że prędkość 3,67 Gbit/s została uzyskana za pomocą kilku urządzeń. Z kolei wcześniejsze 2 Gbit/s były osiągane dla pojedynczego urządzenia. Oznacza to, że w nowej konfiguracji przy 3 użytkownikach korzystających z tego samego sektora stacji bazowej 5G, każdy z nich uzyska prędkość powyżej 1 Gbit/s. Przy stacji bazowej nieobsługującej MU-MIMO byłoby to około 660 Mbit/s.

Huawei wykonał wspomniane testy razem ze szwajcarskim operatorem Sunrise. Stacja bazowa pracowała w paśmie C (3,5 GHz) i korzystała z bloku o szerokości 100 MHz.

Oczywiście wynik 1,2 Gbit/s przypadający na pojedynczego użytkownika nie jest tak spektakularny, jak wspomniane już łączne 3,67 Gbit/s. Szkoda tylko, że większość gazet zaczęła już pisać o nowym rekordzie prędkości tak, jakby dotyczył on przypadku pojedynczego użytkownika.

Źródło: Huawei

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.