Operatorzy już dawno przekroczyli poziom zwykłego 4G w swoich sieciach LTE. Teraz na porządku dziennym są stacje bazowe obsługujące LTE-Advanced, a już powoli pojawiają się pierwsze sieci określające się mianem 4,5G, czyli LTE-Advanced Pro. Kolejnym krokiem są stacje bazowe klasy 4,9G określane również mianem Pre-5G. To właśnie one będą obsługiwać technologię Massive MIMO, nad którą już od pewnego czasu pracuje Qualcomm.

Klasyczne LTE pracuje w trybie 2×2 MIMO. Oznacza to, że podczas transmisji danych zarówno po stronie stacji bazowej, jak i terminala użytkownika, używane są po 2 anteny. Dzięki temu tworzone są 2 kanały transmisyjne, które pozwalają na podwojenie prędkości przesyłu danych w porównaniu z rozwiązaniem opartym o pojedyncze anteny. Kolejnym krokiem jest 4×4 MIMO, w którym ilość anten po obu stronach zwiększona jest do 4. W sprzyjających warunkach daje to kolejne podwojenie prędkości transmisji danych. Dodatkową zaletą stosowania większej ilości jest zwiększenie zasięgu komórki poprzez poprawienie jakości odbieranego sygnału na tzw. skraju komórki. Operatorzy z poszczególnych krajów powoli wprowadzają stacje bazowe obsługujące 4×4 MIMO, jednak wymaga to instalacji dodatkowych anten.

Pierwsze stacje bazowe obsługujące Massive MIMO mają pojawić się już w przyszłym roku.

Massive MIMO, które będzie stosowane w sieciach FDD LTE, polega na dalszym zwiększaniu ilości anten po stronie stacji bazowej, co pozwoli na tzw. formowanie wiązek anteny. Rozwiązanie to zostało wyspecyfikowanie przez 3GPP jako tryb transmisji nr 9. W obecnie stosowanych rozwiązaniach te same sygnały docierają do wszystkich użytkowników znajdujących się w tej samej komórce (a dokładniej sektorze stacji bazowej). Natomiast w przypadku Massive MIMO nowe anteny będą w stanie obsłużyć kilka wiązek, przy czym każda z nich będzie przeznaczona tylko dla jednego użytkownika. Dzięki temu kilka osób będzie mogło w tym samym czasie przesyłać swoje dane, korzystając z tych samych zasobów stacji bazowej.

Massive MIMO

Qualcomm przeprowadził pierwsze testy prototypowego smartfona obsługującego nowy tryb transmisji danych razem z amerykańskim operatorem Verizon. W tym celu zostało użyte urządzenie z chipsetem Snapdragon 845. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że pierwsze smartfony obsługujące Massive MIMO pojawią się na rynku w pierwszej połowie przyszłego roku. Być może wśród nich będzie również Samsung Galaxy S9. Niestety w oficjalnym komunikacie nie udzielono informacji na temat ilości użytych podczas testów anten. Zaobserwowany wzrost pojemności sieci (czyli sumaryczna prędkość transmisji danych dla wielu użytkowników) również jest nieznany.

Źródło: Verizon Wireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.