WannaCry jest jednym z najbardziej szkodliwych wirusów wszech czasów. Powstrzymał go Marcus Hutchins, brytyjski specjalista od bezpieczeństwa. Jednak Brytyjczyk przyznał się do stworzenia dwóch programów malware, które były używane do okradania klientów banków: Kronos oraz UPAS Kit.

Wirus WannaCry zainfekował komputery z około 150 krajów. Ofiarami robaka padły komputery z ponad 10 tysięcy organizacji oraz należące do 200 tysięcy prywatnych użytkowników. Był to typowy ransomware, który najpierw szyfrował pliki, a następie żądał okupu za ich odszyfrowanie. WannaCry korzystało z opracowanego przez NSA exploita o nazwie EternalBlue. Oczywiście Microsoft załatał problematyczną lukę, jednak użytkownicy jej nie zainstalowali. Cały świat odetchnął z ulgą po tym, jak Marcus Hutchins znalazł ukryty wyłącznik, który dezaktywował wirusa. Jednak kilka miesięcy później amerykańskie służby aresztowały Brytyjczyka pod zarzutem tworzenia i sprzedawania koni trojańskich. Ludzie nie mogli uwierzyć, że ta sama osoba, która wcześniej powstrzymała cyberprzestępców, wcześniej robiła dokładnie to samo.

Marcus Hutchins
Marcus Hutchins – bohater czy przestępca?

Marcus Hutchins przyznał się do opracowania dwóch malware

FBI aresztowało brytyjski specjalistę od cyberberpieczeństwa w sierpniu 2017 roku. Postawiono mu 10 zarzutów, w tym opracowania trojanów bankowych, m.in. Kronosa oraz UPAS Kit. Marcus Hutchins początkowo zaprzeczał i przyznawał się do stawianych zarzutów. Jednak teraz postanowił się przyznać do dwóch z nich. Jednocześnie Brytyjczyk poszedł na ugodę, która uwzględnia oddalenie pozostałych 8 zarzutów. Marcusowi Hutchins grozi wyrok w postaci 5 lat więzienia oraz 250 tysięcy dolarów grzywny za każde z przewinień.

W sieci pojawiły się nieprawdziwe informacje, że Marcus Hutchins przyznał się do opracowania wirusa WannaCry. Niestety jest to błąd, który powieliło kilka redakcji. Na szczęście w sieci pojawiają się już sprostowane informacje, w których Brytyjczyk opisywany jest jako osoba, która ukróciła poczynania osób odpowiedzialnych za WannaCry. Niestety wcześniej Marcus Hutchins działał po “drugiej stronie barykady” i sam tworzył szkodliwe oprogramowanie, które służyło do wyłudzania pieniędzy.

Źródło: CNN

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.