Specjalnie dla Was przygotowaliśmy na dziś wyjątkowy artykuł. Udało nam się dorwać w swoje łapki Samsung Galaxy S6. Nie byłoby w tym nic absolutnie dziwnego, gdyby nie fakt, że smartfon ten jest w stu procentach przystosowany do pracy z nową usługą, która jeszcze raczkuje na rynku – WiFi Calling. Słyszeliście już o niej co nieco? Nie? No to koniecznie musicie przeczytać nasz artykuł. 

Czym jest WiFi Calling

Jeżeli uważnie czytacie naszego bloga, to temat WiFi Calling już się na nim przewijał. Jest to usługa bardzo młodziutka i dopiero w fazie testów. Na chłopski rozum chodzi o to, aby wykonywać połączenia tam, gdzie nie ma sieci telefonii komórkowej, ale dostępne jest WiFi. W tym momencie przypomina mi się mieszkanie służbowe moich rodziców, gdzie nie było fizycznej możliwości, aby zadzwonić z domu. Trzeba było wychodzić przed budynek, nawet zimą, aby wykonać jakiekolwiek połączenie. Po prostu dziura zasięgowa. WiFi jednakże radziło sobie całkiem nieźle. Wtedy, a było to kilka lat temu, wpadł mi do głowy pewien pomysł. Ciekawy byłem, czy możliwe jest dzwonienie poprzez WiFi. Jednakże, taka usługa była niedostępna. Minęło kilka lat i usługa się pojawiła. Chociaż ja nie mam już wyżej wymienionych problemów, obstawiam, że jednak znajdą się użytkownicy sieci komórkowej, którzy takowe problemy jeszcze posiadają. Mimo XXI wieku są miejsca na kuli ziemskiej, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej, choćby nawet kopalnie, a telefon by się przydał bez dwóch zdań.

To, co dla Was przygotowaliśmy to testy usługi. Jest to faza beta. Liczyliśmy się z tym, że coś może nie działać, albo nie pójść po naszej myśli. Okazuje się, że wcale nie było tak źle, jak przypuszczaliśmy i cały projekt wypadł całkiem nieźle.

Czym testowaliśmy

Zanim przejdziemy do opisu zasady działania usługi WiFi Calling oraz korzyści z niej płynących, przedstawimy Wam urządzenie, za pomocą którego przeprowadziliśmy testy. Do naszej dyspozycji dostaliśmy Samsunga Galaxy S6 SM-G920F.

12359760_10206747194830619_186943164_o

Niestety, musicie mieć na uwadze fakt, że nasze wnioski wyciągnęliśmy na podstawie obserwacji zachowania urządzenia dostarczonego do testów, które posiada oprogramowanie zmodyfikowane w celu obsługi usługi WiFi Calling.

informacje_o_urzadzeniu

Czym jest WiFi Calling?

Usługa WiFi Calling jest znana również jako VoWiFi, która rozumiana jest często jako Voice over WiFi. Jednakże rozumowanie to nie jest do końca poprawne, ponieważ prawdziwym rozwinięciem skrótu VoWiFi jest VoIP over WiFi. Tak samo, jak VoLTE (o którym już pisaliśmy TUTAJ) powinno być rozumiane jako VoIP over LTE. Jaka jest różnica pomiędzy np. Skype czy innymi usługami VoIP przeznaczonych na urządzenia mobilne, a usługą WiFi Calling? Z technicznego punktu widzenia można powiedzieć, że to jest to samo. Jednak korzystając z usługi typu VoWiFi, dzwonimy z użyciem naszego numeru telefonu. Mało tego, poprawna implementacja usługi (a taka aktualnie jest w Plusie) pozwala na dodzwonienie się do nas, jeśli nie jesteśmy w zasięgu sieci komórkowej! Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które się nam strasznie spodobało.

Usługa jest w pełni transparentna dla użytkownika, zwłaszcza jeżeli posiada telefon przystosowany do tego celu. Stan aktywacji usługi poznamy w prosty sposób, a mianowicie po charakterystycznej ikonie zaraz obok wskaźnika zasięgu naszej sieci WiFi (jest to charakterystyczna słuchawka z “falami” WiFi). Również podczas wykonywania połączenia “słuchawka” ma inną ikonę.

ustawienia
Konfiguracja usługi WiFi Calling jest dziecinnie prosta, sprowadza się do aktywacji jednej opcji.
WiFi_Calling_dzwonienie
Dzwonienie z aktywną usługą WiFi Calling 🙂

Następna strona – Bezpieczeństwo WiFi Calling