Dzisiaj do porannej kawy u mnie była nie tyle bułeczka, ile jabłko i to nadgryzione. Mój smartfon z samego rana poinformował mnie, że ma zamiar się aktualizować, więc zapewne użytkownicy Apple od rana zapychają łącza. Dzisiaj aktualizujemy nie tylko iOS 9.2, ale i watchOS 2.1 i tvOS 9.1 i OS X El Capitan 10.12.2. 

Jeżeli nie śledzicie beta testów to poranna wiadomość od waszych telefonów była dość niecodzienna. Często jest tak, że systemy Apple otrzymuje upgrade tego samego dnia. Apple nauczyło swoich użytkowników, że na aktualizacje nie muszą długo czekać. Kto zatem doczekał się upgrade dzisiaj i co poprawili:

  • iOS 9.2 (iPhone, iPad i iPod Touch),
  • watchOS 2.1 (zegarek Apple Watch),
  • tvOS (Apple TV 4-tej generacji),
  • OS X 10.11.2 El Capitan (Mac).

Jakie zmiany w iOS 9.2

To, co wprowadza nowa aktualizacja do iOS, to pewnego rodzaju usprawnienia. Jak udało mi się zauważyć Siri wzbogaciła się o kolejny język. Z przykrością jednak stwierdzam, że językiem tym nie jest polski, tylko arabski. Kolejna poprawka to czytelniejszy mechanizm pobierania utworów do pamięci urządzenia w Apple Music, który to bardzo krytykowali użytkownicy Apple. Ja z niego nie korzystam, więc ciężko mi powiedzieć, czy był fatalny i czy poprawka coś zmieniła, aczkolwiek zraził mnie na samym początku tym, że miałem problem z dodawaniem utworów do playlisty. System do tego dedykowany jest mało intuicyjny. Jak się okazuje z opisu upgrade i to poprawiono, ponieważ teraz dodawanie kolejnych piosenek do playlist ma być wygodniejsze. Z ciekawszych rzeczy, to aktualizacja ma na celu poprawienie stabilności Safari, obsługę przejściówki USB, która pozwala na import zdjęć i wideo z iPhone, pojawienie się funkcji Drop Mail do wysyłania dużych załączników, oraz nową funkcjonalność w programie News, która pozwala na bieżąco śledzić dzienne wydarzenia.

IMG_0267

Jakie zmiany w OS X 10.11.2 El Capitan

Tutaj nowości jest mało, a nawet najmniej ze wszystkich systemów. Pierwsze, co udało mi się dowiedzieć to, że aktualizacja OSX poprawia niezawodność WiFi. Muszę jednak stwierdzić, że kiedy się to czyta, to brzmi to mniej więcej, jak dobry bełkot marketingowy. Apple informuje jeszcze, że poprawkami objęte zostały takie funkcjonalności jak: Bluetooth, Handoff, AirDrop, Mail i Photos.

Zmiany w tvOS 9.1 w Apple TV

Osobiście nie używam Apple TV. Może dlatego te zmiany obchodzą mnie mniej. Tak samo jest w przypadku watchOS 2.1. Jednakże, nie można informacji o tym zmianach pominąć. To, co nie zainteresuje Polaków ani trochę, to wprowadzenie do Apple TV obsługi Apple Music z użyciem Siri. Wzmiankowany system obsługi mową jest dla Polaków skaraniem, ze względu na brak ojczystego języka i, mimo że tak cudownie wykonany, to dopóki nie pojawi się w nim polska wersja, my będziemy do niego sceptycznie nastawiani. Jest też drugi news. Jest to mianowicie dodanie obsługi aplikacji Apple Remote, dzięki czemu będzie można wreszcie kontrolować odtwarzanie za pośrednictwem smartfona i zegarka firmy z Cupertino.

Nowości w watchOS 2.1

Zegarka od Apple też nie mam, ale dowiedziałem się, że ich posiadacze mogą liczyć na poprawę stabilności systemu. Tutaj też, tak samo, jak w iPhone doszła obsługa języka arabskiego przez Siri. I znów uderza to Polaków po kostkach, bo wszyscy doczekują się wsparcia Siri, ale my niestety nie. No cóż. Polski język należy do trudnych.

U mnie aktualizował się tylko iPhone z samego rana i cały proces wykonał się jeszcze przy śniadanku, po WiFi. Nie trwało to długo. Mam nadzieję, że w przypadku Apple nie będzie tak, jak w przypadku innych systemów i aktualizacja nie pociągnie za sobą nowych błędów. Będę testował nowy system i od razu o tym napiszę. Możecie być tego pewni.