Mark Zuckerberg dobrze wie jak zwiększyć aktywność użytkowników swojego portalu. Facebook kwitnie dzięki możliwości wrzucania zdjęć oraz filmików. Ludzie często korzystają z tej funkcji, ale niechętnie robią to wtedy, kiedy korzystają z pakietu danych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy są podłączeni do Wi-Fi. Dlatego aplikacja Facebook na Androidzie oraz iOS dostała nową funkcję nazwaną Znajdź Wi-Fi.

Funkcjonalność ta była już testowana przez niektórych posiadaczy wersji testowej aplikacji mobilnej. Teraz jest ona dostępna dla wszystkich na całym świecie. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego Wasz smartfon nie zainstalował żadnej aktualizacji. Spokojnie, zmiana ta została wprowadzona od strony serwera. Aplikacja pojawia się w menu Więcej i wymaga oczywiście włączenia funkcji lokalizacji.

Czy Facebook i darmowe Wi-Fi to bezpieczne połączenie?

Darmowe hotspoty Wi-Fi są dużą gratką dla wszelkiej maści cyberprzestępców. Nie ma co się oszukiwać, ludzie lubią korzystać z Internetu za darmo i często nie przejmują się swoją prywatnością. Przestępca może postawić swoją darmową sieć Wi-Fi lub zaatakować już istniejącą. Pierwsze co zrobi w takiej sytuacji, to uruchomi aplikację przechwytującą cały ruch. Narzędzia takie nie są żadną tajemnicą i są używane również przez specjalistów od sieci komputerowych. Jest w końcu idealne narzędzie do diagnostyki i rozwiązywania problemów. Wróćmy jednak do tematu. Haker może bez większego problemu przechwycić cały ruch, jaki generują osoby korzystające z darmowego Wi-Fi. Czym to grozi?

Na szczęście Facebook sam w sobie dla o prywatność użytkowników.

Zarówno aplikacja mobilna, jak i strona internetowa korzysta z szyfrowanego protokołu przesyłu danych. Oznacza to, że nawet jeśli haker przechwyci nasz ruch, to nie pozna naszego loginu, hasła oraz fotek, które wrzucamy na Facebooka. Jednak tyczy się to tylko i wyłącznie nielicznych aplikacji. Niestety, większość generowanego przez nas ruchu nie jest szyfrowana. Dlatego też przestępca może dowiedzieć się dość sporo na nasz temat. Jeżeli zamierzacie korzystać z funkcji Znajdź Wi-Fi, to może lepiej będzie wcześniej zainstalować jakiegoś darmowego VPNa. Dzięki temu cały ruch generowany przez Waszego smartfona będzie zaszyfrowany, więc będziecie mogli spokojnie korzystać z darmowego hotspota.

Źródło: Facebook

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.