Qualcomm zaprezentuje swój nowy SoC (Snapdragon 8150)już 4 grudnia. Poznamy wtedy dokładną specyfikacją chipsetu, który będzie napędzać najważniejsze przyszłoroczne flagowce. Pomimo tego już teraz pojawiają się w sieci kolejne przecieki, które zdradzają kolejne szczegóły. Tym razem poznaliśmy częstotliwości pracy poszczególnych rdzeni oraz ilości pamięci podręcznej L2.

Jedno jest pewne. Snapdragon 8150 będzie najwydajniejszym procesorem mobilnym na rynku. Świadczą o tym pochodzące z różnych źródeł wyniki benchmarków oraz przecieki dotyczące specyfikacji. Nowy SoC Qualcomma będzie posiadać ośmiordzeniowy procesor. Do zadań podstawowych będzie używany zestaw czterech “srebrnych” rdzeni z 128 KB pamięci L2 i maksymalną częstotliwością taktowania 1,768 GHz. Najprawdopodobniej będą to układy Cortex-A55. Natomiast wśród “złotych” rdzeni znajdzie się jeden z 512 KB L2 taktowany zegarem 2,842 GHz oraz 3 rdzenie z 256 KB L2 i częstotliwością pracy do 2,419 GHz. Przypuszcza się, że “złotymi” rdzeniami będą układy Cortex-A75.

Co z resztą specyfikacji Snapdragona 8150?

Nowy chipset dostanie również wydajniejszy układ graficzny. Ma być to Adreno 640. Nas jednak najbardziej interesują moduły odpowiedzialne za łączność bezprzewodową. Nowy modem LTE-Advanced powinien obsługiwać prędkości pobierania danych do 2 Gbit/s. Wartość ta ma być osiągnięta poprzez agregację 20 streamów LTE z modulacją 256 QAM oraz blokiem częstotliwości o szerokości 20 MHz. Każdy taki strumień oferuje przepływność około 100 Mbit/s. Jak to przekłada się na praktykę? Stacja bazowa zdolna do przesłania 20 strumieni będzie musiała być wyposażona w moduły radiowe od 5 pasm pracujące w trybie 4×4 MIMO. Niestety mało który operator na świecie posiada aż tyle pasm częstotliwości dla sieci LTE. Jednak pojawienie się szybszych modemów może skłonić operatorów do refarmingu pasm.

Nowy Snapdragon 8150 powinien również współpracować z modem Snapdragon X50 5G. Przy czym nie wiadomo czy nowy modem 5G będzie integralną częścią chipsetu, czy może po prostu będzie się z nim komunikować po dedykowanym interfejsie.

Źródło: Ice universe

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.