Chipsety mobilne co roku oferują coraz większą wydajność. Do tej pory było tak, że układy Apple dysponowały większą mocą obliczeniową niż procesory znajdujące się w urządzeniach z Androidem. Jednak testy z benchmarka AnTuTu pokazują, że nowy SoC Qualcomma, czyli Snapdragon 8150, potrafi wykręcić ponad 360 tys. punktów i tym samym zyskuje miano najwydajniejszego mobilnego procesora.

Czy możemy ufać wynikom syntetycznych testów wydajnościowych? Wiele osób uważa, że benchmarki nie odzwierciedlają tego rzeczywistego użytkowania smartfona. Jednak iPhone’y już od dłuższego czasu wygrywają w corocznych zestawieniach, które porównują ilość punktów uzyskanych w tego typu testach. Oczywiście przepisem na sukces jest w tym przypadku optymalizacja systemu iOS pod kątem możliwości produkowanych przez Apple procesorów. Jednak “monopol na wydajność” może skończyć się wraz z premierą przyszłorocznych flagowców, które będą wyposażone w nowy SoC Qualcomma. W sieci pojawił się właśnie screen, który pokazuje, że Snapdragon 8150 “wykręcił” w benchmarku AnTuTu 362 292 punkty. Natomiast iPhone XS może pochwalić się wynikiem 353 210 punktów.

Snapdragon 8150 AnTuTu

Qualcomm Snapdragon 8150 zadebiutuje w pierwszym kwartale przyszłego roku

Pierwszym smartfonem, który pokaże się na rynku z nowym procesorem, ma być Samsung Galaxy S10. Przy czym wersja z układem Qualcomma będzie sprzedawana jedynie w Stanach Zjednoczonych i Chinach. W Europie dostępne będą modele z chipsetem Exynos 9820. Przy czym Samsung już nie raz udowodnił, że produkowane przez niego procesory są tak samo wydajne, jak  układy Qualcomma. Osoby preferujące tańszy sprzęt, będą musiały poczekać do połowy przyszłego roku. To właśnie wtedy powinny pojawić się flagowce chińskich producentów, którzy od lat stosują procesory Qualcomma.

Jeśli opublikowane wyniki są prawdziwe, to Qualcomm zrobił dość spory skok wydajnościowy. Snapdragon 845, który znajduje się w obecnych flagowcach, uzyskuje w testach AnTuTu około 300 tysięcy punktów. Około 20% większa wydajność wynika z przejścia na 7 nm proces produkcyjny. Dzięki temu nowy SoC dostał 8-rdzeniowy procesor z 1x Cortex-A76 2,84 GHz, 3x Cortex-A76 2,4 GHz oraz 4x Cortex-A55 1,78 GHz.

Źródło: Weibo

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.