W ciągu ostatnich dwóch tygodni wartość Bitcoina spadła poniżej 15 000 złotych. Jest to ponad 40% spadek w stosunku do 12.11, kiedy przelicznik BTC – PLN wynosił aż 24 000. Pojawia się więc wiele pytań i jeszcze więcej wątpliwości co do kondycji kryptowalut, w szczególności tej najstarszej i najbardziej rozpoznawalnej, czyli właśnie Bitcoina.

Jest to najgorszy spadek od lat

Podobnej sytuacji nie było od roku 2013. Przez 5 lat Bitcoin notował większe, lub mniejsze spadki, ale to przede wszystkim niesamowite wzrosty wartości tej kryptowaluty były tematem dla prasy. Pojawia się coraz więcej głosów, która poddają pod wątpliwość jakikolwiek sens inwestowania w ten dosyć specyficzny rynek. A wrogów technologii blockchain jest przecież wielu.

Na spadku Bitcoina cierpi wizerunek kryptowalut

Bitcoin często ma ogromne skoki wartości, zarówno w górę jak i w dół. Dlatego też granie na giełdach kryptowalut potrafi być tak ekscytujące i dochodowe. Jednakże ogromne wzrosty i upadki są notowane przeze prasę, tak więc trafiają do osób, które na co dzień nie funkcjonują w świecie block-chainów. A przede wszystkim do przeciwników nowoczesnych technologii rozproszonych baz danych. Powracają stare wątpliwości – Bitcoin traci w oczach potencjalnych nabywców. Co ciekawe bliźniacze kryptowaluty – np. Bitcoin Cash, również notują dosyć spore straty.

Prognoza na przyszłość

Rynek kryptowalut jest bardzo specyficzny, a więc lepiej nie stawiać jednoznacznych tez, pokroju – wszystko się ustabilizuje, Bitcoin spadnie jeszcze bardziej, albo zostanie przy aktualnej wartości. Nigdy tak naprawdę nie wiadomo co się stanie. Przynajmniej w tym momencie. Ale jego spadek jest coraz mniejszy, najwyższe wahania były 15.11, oraz od 19 do 21.11. Krytyczna sytuacja była o godzinie 10:30 dnia 25.11, wtedy za Bitcoina wystarczyło zapłacić 1 355 złotych (źródło – https://bitbay.net/). Ale z drugiej strony, ta kryptowaluta zawsze (lepiej lub gorzej) radziła sobie ze wszystkimi przeciwnościami tego typu. Teza: „to koniec Bitcoina” na pewno jest bardzo odległa od rzeczywistości.

A więc cóż począć?

Należy więc czekać i wypatrywać dokładnych analiz i prognoz. Wiele podmiotów pracuje teraz nad opracowaniem właściwych strategii postępowania wobec tej kryptowaluty. W Bitcoina inwestują ogromne podmioty i na pewno zależeć im będzie na szybkim ustabilizowaniu rynku.

Źródło:TheVerge