Czy zbliża się koniec tanich zakupów z Chin? Platformy pokroju AliExpress zyskują w Polsce ogromną popularność ze względu na możliwość kupna taniej elektroniki, odzieży oraz innych produktów. Jednak niska cena wynika również z braku odprowadzenia podatku VAT, który powinien być płacony za każde zamówienie wysyłkowe. Właśnie dlatego w Lublinie został uruchomiony nowy Oddział Celny Pocztowy, który zajmie się kontrolą paczek z Chin.

Ministerstwo Finansów już od dłuższego czasu przygląda się kwestii odprowadzania podatku VAT za przesyłki z AliExpress. Wśród zamawiających panuje mylne przekonanie, że z opłaty tej zwolnione są towary o wartości 22 euro, lub 45 euro, jeśli przesyłka oznaczona jest jako prezent. Co prawda większość przesyłek z Chin to niedrogie produkty, od których 23% podatek nie jest wysoki. Jednak ogromna skala problemu sprawia, że mamy tutaj do czynienia z ogromnymi kwotami. Dodatkowo polscy sprzedawcy narzekają, że nie mogą uczciwie konkurować z chińskimi sprzedawcami. Dlatego Allegro jako pierwsze przedsiębiorstwo zwróciło uwagę na problem nieszczelnego systemu poboru podatków od przesyłek. Efektem tych zmian jest uruchomiony kilka dni temu Oddział Celny Pocztowy w Lublinie, który znajduje się na terenie sortowi Poczty Polskiej w Lublinie. Nowy oddział odciąży sortownię Poczty Polskiej w Warszawie. Oprócz tego poprawi się skuteczność naliczania podatku VAT.

Przesyłki z Chin będą prześwietlane w Lublinie przez 40 pracowników poczty i 48 celników

Internauci już obawiają się dodatkowych opóźnień w dostarczaniu przesyłek i wezwań do uiszczenia podatku. Należy tutaj pamiętać o tym, że działania podjęte przez Pocztę Polską i Krajową Administracją Skarbową (KAS) są zgodne z obowiązującym od kilku lat prawem. Zmieni się jedynie skuteczność egzekwowania należnych opłat.

Polska jest ważnym krajem tranzytowym. Budowa nowego, Jedwabnego Szlaku powoduje, że polski rynek jest bardzo atrakcyjny. Dlatego zdecydowaliśmy o inwestycjach w modernizację struktury logistycznej. Obsługa rosnącej liczby przesyłek z zagranicy wymaga także dobrej współpracy pocztowców i służb celnych. Ważne jest sprawne stosowanie procedur celnych na całej trasie przesyłek, w szczególności w sortowniach Poczty Polskiej, dzięki czemu przesyłki szybciej trafią do adresatów – mówi Przemysław Sypniewski, Prezes Zarządu Poczty Polskiej.

Nowy oddział ma docelowo obsługiwać do 100 tys. przesyłek dziennie.

Źródło: Poczta Polska

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.