Rok 2019 należy do składanych smartfonów. Jednak, jeśli ktoś myślał, że Samsung Galaxy Fold będzie najdroższym smartfono-tabletem na rynku, to był w błędzie. Huawei Mate X został wyceniony na 2 299 euro, czyli 9 975 zł.

Topowe smartfony są coraz droższe. Najpierw musieliśmy się przyzwyczaić do przekroczenia magicznej bariery tysiąca dolarów, czyli około 3 800 zł. Później przyszła kolej na flagowce za 5 tysięcy zł. W tym roku najpierw usłyszeliśmy o absurdalnie drogim Samsung Galaxy S10+, którego najbardziej ekskluzywna wersja z 1 TB pamięci kosztuje 6 999 zł. Zaraz po tym trafiły do nas informacje o składanym Galaxy Fold, który w Polsce może kosztować aż 8 700 zł. To jednak nie koniec wyścigu o najdroższego smartfona (a właściwie smartfono-tabletu) roku 2019. Składany Huawei Mate X ma kosztować 2 299 euro (około 9 975 zł). Dlaczego tak drogo? Przecież flagowce Huawei są z reguły tańsze od swoich koreańskich konkurentów.

Huawei Mate X jest zupełnie inny niż Samsung Galaxy Fold

Huawei Mate X ekran

Chińczycy poszli w zupełnie inną stronę niż ich koreańscy konkurenci. Huawei Mate X posiada pojedynczy ekran, który rozkłada się na zewnątrz. Z kolei Galaxy Fold ma 2 ekrany: pomocniczy oraz główny, składany do środka. Która konstrukcja jest lepsza? Tego jeszcze nie wiemy. Jednak Mate X ma znaczącą przewagę nad “składakiem” Samsunga. Złożony smartfon Huawei daje użytkownikowi ekran o przekątnej 6,6”. Galaxy Fold oferuje jedynie 4,6”. Przy czym posiadacze Mate X, żeby zrobić sobie selfie, będą musieli obrócić smartfona na stronę z ekranem 6,38”. Jest to kompromis, na jaki musiał pójść Huawei po zastosowaniu grubej “wysepki” (a właściwie uchwytu) z aparatem z trzema obiektywami.

Huawei Mate X ekran

Mate X ma być najcieńszym składanym smartfonem na rynku

Huawei Mate X grubość

Huawei może dość solidnie dopiec konkurencji. Mate X ma uchodzić na najcieńszego smartfono-tableta na rynku. Złożony smartfon ma grubość zaledwie 11 mm. Natomiast po rozłożeniu jest to zaledwie 5,4 mm. Oczywiście mówimy tutaj o stronie, z której nie ma aparatu.

Huawei Mate X grubość

Na uwagę zasługuje fakt, że Mate X ma, tak samo, jak Galaxy Fold, dwa współpracujące ze sobą akumulatory. Dają one łączną pojemność 4 500 mAh. Jednak osoby, które zdecydują się na jego kupno, nie będą musieli zbyt długo czekać na pełne naładowanie smartfona. Huawei Mate X wspiera szybkie ładowanie o mocy 55 W.

Huawei Mate X bateria
Huawei Mate X ładowanie

Niektórzy obawiają się o to, że rozkładany na zewnątrz ekran będzie podatny na uszkodzenia. Nie ma co im się dziwić. W końcu nawet Samsung stwierdził, że prawidłowa ochrona składanego ekranu była jednym z największych wyzwań podczas prac nad Galaxy Fold. Dlatego Huawei przygotował specjalne ochronne etui. Ciekawe, czy będzie ono dostępne w zestawie, czy może trzeba będzie za nie dodatkowo zapłacić. W końcu przy cenie prawie 10 tysięcy zł Huawei mógłby dorzucić etui w gratisie.

Huawei Mate X etui
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.