Wszyscy zastanawiają się nad tym, czy pierwsze smartfony 5G będą dużo droższe od swoich odpowiedników z modemami LTE. OnePlus zapowiedział, że za wsparcie dla nowej technologi trzeba będzie dopłacić od 200 do 300 dolarów. Teraz poznaliśmy cenę Galaxy S10 5G. Smartfon ten nie będzie tani, ale jego cena wydaje się dość zrównoważona.

Pierwsze smartfony 5G będą drogie z kilku powodów. Zacznijmy może od tego, że modem Qualcomm Snapdragon X50 nie wspiera starszych technologi. Oznacza to, że producenci smartfonów muszą na razie doliczyć do kosztów produkcji cenę dodatkowego układu oraz anten obsługujących nowe częstotliwości. Dodatkowo nie można na razie mówić o masowej produkcji i swobodnej dystrybucji smartfonów 5G. Na razie będą one sprzedawane jedynie przez operatorów, którzy zdecydują się na komercyjne wdrożenie nowej technologi.

Samsung Galaxy S10 5G
Samsung Galaxy S10 5G

Samsung Galaxy S10 5G jest nieznacznie droższy od Galaxy S10+

Analizując cenę Samsunga Galaxy S10 5G trzeba zwrócić uwagę na całą specyfikację, a nie tylko kwestie związane z łącznością bezprzewodową. Galaxy S10 5G jest lepszą wersją Galaxy S10+. Różnice są następujące:

  • większy ekran (przekątna 6,7 cala zamiast 6,4 cala),
  • dodatkowe aparaty TOF (Time of Fly) z przodu i tyłu,
  • większa bateria o pojemności 4500 mAh zamiast 4100 mAh,
  • obsługa szybkiego ładowania o mocy 25 W zamiast 15 W.

Przy czym Samsung Galaxy S10 5G będzie dostępny tylko w dwóch wariantach: 8 GB RAM i 256 GB pamięci wewnętrznej oraz 8 GB RAM i 512 GB przestrzeni na pliki. Pierwszy z nich został wyceniony w Korei Południowej na 1,39 mln wonów, a drugi na 1,55 mln wonów. Waluta ta pewnie nie za dużo mówi Wam o wartości smartfona. Dlatego ceny te trzeba odnieść do cen innych smartfonów Samsunga. Samsung Galaxy S10+ kosztuje w Korei Południowej od 1,155 mln wonów. Przy czym mówimy tutaj o wersji z 8 GB RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. Oznacza to, że gdyby Samsung Galaxy S10 z modemem 5G był sprzedawany w Polsce, to w zależności od wersji kosztowałby około 5 295 zł / 5 905 zł brutto. Czyli mielibyśmy do czynienia z dopłatą na poziomie 400 zł za modem 5G, większą baterię, dodatkowe aparaty oraz nieznacznie większy wyświetlacz.

Galaxy S10 5G SK Telekom
Testy prędkości Samsunga Galaxy S10 z modemem 5G (więcej)

Źródło: ETNews

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.