Trudno powiedzieć czy Samsung zaliczył kolejną wpadkę ze składanym smartfonem, czy może oczekiwania użytkowników są zbyt wygórowane. Fakt jest jednak taki, że ekran w nowym Galaxy Z Flip można zarysować paznokciem. Teoretycznie jest on chroniony ultracieńkim szkłem, ale na wierzchu znajduje się warstwa podobna do folii, którą znamy z Galaxy Folda.

Składane smartfony mają jeden zasadniczy problem. Ich producenci starają się “oszukać” fizykę i złożyć szkło. Niby jest to niemożliwe. Jednak inżynierzy zajmujący się materiałami opracowali coś, co przypomina szkło i można je złożyć. Oczywiście owo złożenie występuje z pewnym ograniczonym promieniem zgięcia. Możemy się domyślić, że to właśnie z tego powodu Samsung Galaxy Z Flip nie składa się idealnie płasko i zostawia niewielki prześwit. Niestety jest on na tyle duży, że do środka mogą dostać się drobiny, które mogą porysować ekran. Niektórzy klienci mogą być tym faktem zdziwieni, ponieważ Samsung zapewnia na swojej stronie, że ekran Galaxy Z Flip jest zrobiony ze szkła.

Galaxy Z Flip szkło

Samsung Galaxy Z Flip ma składany ekran, który można zarysować nawet paznokciem

Samsung Galaxy Z Flip trafił na tortury do Zacka Nelsona, znanego YouTubera z kanału JerryRigEverything. Specjalizuje on się w recenzjach urządzeń mobilnych, które skupiają się na ich wytrzymałości. To właśnie Zack Nelson pokazał całemu światu, że ekran w Galaxy Fold można uszkodzić nawet paznokciem. Co prawda Galaxy Z Flip jest wytrzymalszy. Jednak nie można go nazwać odpornym na zarysowania.

Sprawa jest dość poważna. Odniósł się do niej przedstawiciel Samsunga, który w mailu do redakcji The Verge wyjaśnia:

Galaxy Z Flip wyposażony jest w wyświetlacz Infinity Flex z ultra cienkim szkłem Samsunga (UTG), który zapewnia elegancki wygląd i oferuje wciągające wrażenia wizualne. Pierwsza w swoim rodzaju technologia UTG firmy Samsung różni się od innych flagowych urządzeń Galaxy. Podczas gdy wyświetlacz zgina się, należy się z nim obchodzić ostrożnie. Ponadto Galaxy Z Flip ma warstwę ochronną na UTG podobną do tej, którą zastosowaliśmy w Galaxy Fold.

Dodatkowo Samsung zapewnia, że zaoferuje jednorazową darmową instalację dodatkowej osłony ekranu. Jednak nie wiadomo czy oferta ta będzie dostępna również w Polsce.

Źródło: JerryRigEverything, The Verge

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.