Już jakiś czas temu pojawiły się w sieci doniesienia mówiące o tym, że Samsung szykuje na przyszły rok 3 warianty Galaxy S10, przy czym jeden z nich zostanie wyposażony w aparat z 3 obiektywami. Jednak do tej pory nie było wiadomo, w jaki sposób Samsung zamierza wykorzystać trzeci obiektyw. Tak było do niedawna. Ostatnie przecieki dot. Galaxy S10 ujawniają kilka interesujących szczegółów nt. sensorów użytych w każdym z aparatów.

Podwójne aparaty już na dobre zawitały do świata smartfonów. Obecnie niemalże każdy producent ma w swojej ofercie flagowca z dwoma obiektywami, a niektórzy starają się przemycić to rozwiązanie również do urządzeń ze średniej półki. Producenci smartfonów już dawno zauważyli, że dla ich klientów najważniejszy jest dobrej jakości aparat oraz duży i wyraźny wyświetlacz. Dlatego też nikogo nie dziwi taka strategia. Zwłaszcza że duża część użytkowników nie rozumie, że dobrej jakości aparat z pojedynczym obiektywem może robić lepsze zdjęcia, niż smartfon wyposażony w dwa sensory niższej klasy. Niektórzy po prostu wychodzą z założenia, że większa ilość obiektywów oznacza lepszej jakości zdjęcia. Jednak niektórzy producenci smartfonów, jak np. Samsung, mają dość interesujące podejście do tego tematu.

Samsung Galaxy S10 z 3-ma obiektywami nie jest kopią Huawei P20 Pro

Huawei P20 Pro posiada z tyłu 3 obiektywy. Pierwszy z nich posiada matrycę o rozdzielczości 40 Mpix. Jednak tak wysoka rozdzielczość powoduje problemy związane z szumem widocznym na słabo oświetlonych zdjęciach. Dlatego Huawei dołożył drugą matrycę o rozdzielczości 12 Mpix, która robi czarno-białe zdjęcia. Oba obiektywy mają to samo pole widzenia, więc kompozycja dwóch ujęć zrobionych tymi matrycami pozwala na znaczną poprawę jakości zdjęcia. Natomiast trzeci obiektyw o rozdzielczości 8 Mpix zapewnia 3 krotny zoom.

Galaxy S10

Samsung ma zupełnie inne podejście do 3 obiektywów, które znajdą się w jednym z wariantów Galaxy S10. Pierwszy z nich jest bardzo dobrze znany posiadaczom Galaxy S9. Chodzi tutaj oczywiście o aparat 12 Mpix ze zmienną przesłoną (tryby F1,5 i F2,4). Natomiast drugi ma być szerokokątnym obiektywem (123°) z matrycą 16 Mpix i przesłoną F1,9. Oba aparaty będą na wyposażeniu modeli o nazwach kodowych Beyond0 i Beyond1. Oznacza to, że podwójny aparat zawita również do zwykłego Galaxy S10. Natomiast wspomniany już trzeci obiektyw znajdzie się w modelu Beyond2. Będzie to migawka z matrycą 13 Mpix oraz przesłoną F2,4. Jej zadaniem jest zapewnienie zoomu optycznego. Na koniec warto zaznaczyć, że nowy szerokokątny aparat ma dwie wady, Niestety rozwiązanie to jest pozbawione autofokusu oraz optycznej stabilizacji obrazu.

 

Źródło: AllAboutSamsung

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.