Ostatnio głośno jest o marce Realme – nowym producencie, który nagle pojawił się w Polsce z bardzo atrakcyjną ofertą. Wiele osób zastanawia się, czy warto zaufać nowemu graczowi, czy podchodzić z dystansem i czekać na opinie i recenzje. Czy mamy do czynienia z nowym Xiaomi? A może z czymś jeszcze lepszym?

Realme – nie do końca „nowy” producent

Historia marki Realme nie jest zbyt długa. Zaczyna się w 2018 roku w Shenzen. Za stworzenie Realme odpowiedzialny jest między innymi Li Bingzhong, który był przed 2018 rokiem w zarządzie Oppo Electronics. Marka Realme należy do giganta technologicznego BBK Electronics, w którego portfolio znajdziemy takich producentów jak: Oppo, OnePlus i VIVO. Łącznie BBK Electronics sprzedaje więcej smartfonów niż Huawei czy Apple. Nie jest więc do końca nową marką. Korzysta z rozwiązań, które wcześniej opracowało już Oppo. Jest to bardzo dobra informacja, gdyż znacząco obniża to koszty produkcji smartfonów. Dzięki temu telefony Realme stają się bezkonkurencyjne na biednych rynkach, takich jak Indie czy Egipt. Efekt tego widać też w Polscesmartfony są tanie jak na swoje parametry.

Nie jest to może pełnoprawny flagship-killer, ale zdecydowanie bliżej im do tej ranki niż najnowszym OnePlusom, które poszły w wyższą cenę, wprowadzając jednocześnie bardzo potrzebne nowości. Realme na tle innych marek przykuwa uwagę polskiego producenta. Ma to związek z tym że chińskie, początkowo tanie smartfony systematycznie drożeją. Nawet osławione Xiaomi produkuje coraz droższy sprzęt. Realme to miła odmiana od takiego trendu, pytanie jednak, czy faktycznie marka przeznaczona na rynki Drugiego, a nawet Trzeciego Świata znajdzie swoje miejsce na polskich półkach. O tym przekonamy się w najbliższym czasie.

Realme – ciekawostki o marce

Jednym z najciekawszych faktów o marce Realme, jest to, że pomimo swojego chińskiego pochodzenia marka nie była obecna na rynku państwa środka od początku istnienia. W 2018 roku wkroczyła najpierw na rynek indyjski. Dopiero później modele Realme miały swoją premierę na rynku chińskim i tajwańskim. Ekspansja firmy bardzo szybko eskalowała. W 2019 roku smartfony Realme wylądowały w Indonezji, Tajlandii, Mjanmie, Wietnamie i innych krajach w Azji oraz w Egipcie. Dopiero od niedawna dostępne są w Europie – w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Hiszpanii i w Polsce właśnie.

Kolejnym ciekawym aspektem smartfonów Realme jest ich nakładka – realme UI. Początkowo smartfony Realme korzystały z nakładki ColorOS, która znana nam może być ze smartfonów Oppo. Aktualnie Realme posiada także realme UI, która jest innowacyjną i interesującą nakładką. Oferuje m.in. tryb ochrony poufnych informacji, w którym ukrywa wszystkie numery, hasła i tak dalej.

W przypadku nowych producentów wiele osób zastanawia się co z serwisami. Realme posiada autoryzowane serwisy, które obsłużą europejskich klientów, nie ma więc co obawiać się, że nasz smartfon przegląd będzie odbywać w jakimś dziwnym, nieprzyjaznym miejscu.

Czy Realme warto kupić?

Realme oferuje na chwilę obecną niewiele modeli na polskim rynku, są to – Realme 6, Realme 6i, Realme C3. Niedługo może pojawić się niezwykle interesujący Realme X50 Pro, który stanowi swego rodzaju „flagowca” marki. W tym momencie flagowiec jest ujawniony na stronie producenta, nie ma jednak jasnych informacji kiedy się właściwie pojawi. Warto wspomnieć, że Realme C3 reklamowany jest jako smartfon gamingowy. Parametry mogą o tym nie świadczyć – procesor Helio G70 z układem graficznym Mali G52 nie jest aż tak wydajny, jak topowe rozwiązania w tej dziedzinie. Jedynie 3 GB RAM-u również nie zachęca. Zachęca jednak cena.

Realme C3 jest najtańszym smartfonem Realme w tym momencie i kosztuje około 650 złotych. To odpowiednia cena jak na smartfon, który spełni podstawową rolę telefonu do grania, ale niekoniecznie dorówna konkurencji w codziennym funkcjonowaniu. Telefon jest dobrą propozycją jako rozwiązanie tymczasowe lub dla dziecka, chociaż bateria 5000 mAh może zachęcić mniej wymagających użytkowników. Wciąż jednak jest to jeden z najlepszych dostępnych w cenie powyżej 600 złotych modeli. Zapowiada się ciekawie, niedługo zobaczymy jak smartfony Realme zostały przyjęte przez społeczeństwo.

Źródło: https://www.realme.com/