Targi MWC 2019 są okazją do prezentacji nietuzinkowych rozwiązań technologicznych. Chętnie korzystają z tego niewielkie startupy, które próbują zdobyć chociażby niewielki fragment rynku smartfonów. Dobrym przykładem jest tutaj model Fxtec Pro1, który jest odpowiedzią na zapotrzebowania użytkowników szukających urządzeń z dużą fizyczną klawiaturą QWERTY.

Na początku nie wszyscy użytkownicy smartfonów chcieli zrezygnować z fizycznych klawiatur na rzecz klawiatur dotykowych. Dlatego kilku producentów zdecydowało się na przygotowanie urządzeń mobilnych z klawiaturami QWERTY wysuwanymi spod ekranu. Jednym z pamiętnych smartfonów tego typu jest HTC Desire Z, który pojawił się na rynku w grudniu 2010 roku. Dziś korzystamy z dużo lepszych ekranów dotykowych oraz dopracowanych aplikacji odpowiadających za obsługę klawiatury. Dlatego większość użytkowników nie widzi potrzeby korzystania z klasycznej fizycznej klawiatury QWERTY. Czy w takim razie Fxtec Pro1 znajdzie swoich nabywców?

F(x)tec Pro1

Za klawiaturę w Fxtec Pro1 odpowiada zespół, który zaprojektował Keyboard Mod dla Motoroli Moto Z

Specyfikacja Fxtec Pro1 nie zachwyca. W środku znajdziemy chipset Qualcomm Snapdragon 835 (8 rdzeni Kryo 280 2,45 GHz), 6 GB pamięci RAM oraz 128 GB miejsca na dane, które można rozszerzyć za pomocą karty microSD. Za zdjęcia odpowiada zestaw dwóch aparatów: 12 Mpix f/1,8 (Sony IMX363) + 5 Mpix f/2,0. Z przodu znajduje się aparat 8 Mpix. Akumulator jest dość pojemny (3 200 mAh) i obsługuje szybkie ładowanie (Quick Charge 3.0). Całość została wyceniona na 648 dolarów, czyli trochę ponad 3 000 zł (po doliczeniu podatku VAT).

Fxtec Pro1

Źródło: F(x)tec

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.