Czy operatorzy komórkowi nadążą nad takim rozwojem chipsetów? Samsung Galaxy S8 był pierwszym komercyjnym smartfonem z modemem LTE Advanced kategorii 16, który dzięki MIMO 4×4 oraz agregacji nośnych mógł pobierać dane z prędkością 1 Gb/s. Qualcomm Snapdragon 845 będzie jeszcze szybszy, tutaj szybkość pobierania danych ma wynieść aż 1,2 Gb/s. Będzie to urządzenie kategorii 18.

Jak jest to możliwe? Prędkość transmisji danych za pomocą urządzeń mobilnych zależy nie tylko od przepustowości sieci komórkowej operatora, ale również od tzw. kategorii modemu. W skrócie definiuje to, jakie tryby transmisji danych są obsługiwane przez urządzenie, żeby stacja bazowa LTE mogła w pełni wykorzystać możliwości modemu. LTE, a dokładniej LTE Advanced, jest rozwijane z roku na rok, a operatorzy regularnie implementują nowe rozwiązania. Oczywiście nie byłoby to możliwe, gdybyśmy my, dalej posiadali stare smartfony sprzed 5 lat. Dlatego pamiętajcie, że nowy smartfon to nie tylko większy ekran czy lepszy aparat, to również szybszy Internet LTE.

Qualcomm Snapdragon 845 będzie posiadać modem X20 LTE.

Co jest w tym takiego nadzwyczajnego? Ponad rok temu zadebiutowały na rynku flagowce z chipsetem Snapdragon 820. Jednym z nich był chociażby LG G5. Urządzenia te posiadały modem Qualcomm X12 LTE, który jest kategorii 13. Był to pierwszy układ, który obsługiwał nową modulację 256 QAM dającą wzrost prędkości pobierania danych o 33%. Dodatkowe wsparcie agregacji nośnych na 3 pasmach, dawało możliwość jednoczesnego zestawienia 6 strumieni danych o przepływności 100 Mb/s każdy. Jak łatwo policzyć, sumaryczna prędkość pobierania danych mogła wynieść aż 600 Mb/s.

Aktualnie na rynku dostępne są smartfony (np. Samsung Galaxy S8) posiadające modemy LTE kategorii 16. Jest nim przykładowo Qualcomm X16 LTE, który znajduje się w chipsetie Snapdragon 835. Tutaj obsługiwana jest już agregacja 4 pasm częstotliwości oraz obsługa 4 anten, czyli MIMO 4×4. Jednak układ ogranicza ilość strumieni danych do 10, co przekłada się na prędkość 1 Gb/s. Natomiast Snapdragon 845 będzie wyposażony w modem X20 LTE, który obsłuży aż 12 strumieni, czyli rozpędzi się do 1,2 Gb/s. Być może pierwszym smartfonem z tym układem będzie przyszłoroczny Samsung Galaxy S9.

Źródło: AndroidHeadlines

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.