Bez najmniejszych wątpliwości składane smartfony są hitem technologicznym 2019 roku. Jest jednak z nimi jeden problem. Składane ekrany OLED są dużo bardziej podatne na rysy i pęknięcia niż ich tradycyjne odpowiedniki. Na szczęście firma Corning już pracuje nad odpowiednikiem szkła ochronnego Gorilla Glass dla nowego rodzaju urządzeń mobilnych.

Osobiście uważam, że pierwsza generacja składanych smartfonów (a raczej smartfono-tabletów) nie znajdzie zbyt wielu nabywców. Jak zawsze producenci mogą liczyć na najbardziej ciekawskich i zamożnych klientów. Jednak większość użytkowników nie będzie chciała wydać ciężko zarobionych pieniędzy na urządzenie, które można dość łatwo uszkodzić. Składane wyświetlacze OLED są bardzo słabo chronione. Zamiast szkła mają specjalny rodzaj plastiku. Jak na razie jest to jedyny rodzaj zabezpieczenia. Dlatego Samsung zdecydował się na konstrukcję Galaxy Fold z ekranem składanym do środka. Natomiast rozkładany na zewnątrz Huawei Mate X otrzymał specjalne etui. Jednak są to tylko tymczasowe półśrodki.

Gorilla Glass daje nadzieję na sukces składanych smartfonów

Aktualnie nikt nie wie, jak i czy w ogóle składane smartfony przyjmą się na rynku urządzeń mobilnych. Klienci na pewno przerażą się ceną. Niektóre modele mogą kosztować nawet 10 tysięcy zł. Martwić będzie ich również nowy rodzaj wyświetlacza, który jest narażony na większe naprężenia. Z kolei cienka warstwa plastiku może nie zabezpieczyć ekranu przed uszkodzeniem po upadku. Dlatego właśnie tak ważne jest wytworzenie szkła, które będzie można zginać.

John Bayne, szef działu odpowiedzialnego za kolejne generacje Gorilla Glass w Corning, potwierdził, że jego zespół pracuje nad rozwiązaniem, które spełni oczekiwania rynku. Chodzi tutaj oczywiście o nowy rodzaj zabezpieczenia dedykowanego dla składanych smartfonów. Niestety nie poznaliśmy nawet przybliżonej daty premiery składanego szkła ochronnego. Pozostaje nam liczyć na to, że Corning wyrobi się z nowym Gorilla Glass przed 2020 rokiem, czyli premierami przyszłorocznych składanych smartfonów.

Źródło: XDA Developers

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.