Obecnie wiele mówi się o tym, że łącza światłowodowe mają teoretycznie nieograniczoną przepustowość. Jednak nie jest to do końca prawdą. Jakie są ograniczenia obecnie stosowanych rozwiązań. Firma Infinera oświadczyła niedawno, że pobiła ostatnio rekord szybkości przesyłu danych. Za pośrednictwem atlantyckiego łącza światłowodowego przesłała dane z prędkością 26,2 Tbit/s.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jaką drogę pokonują pakiety przesyłane pomiędzy kontynentami? Niektórzy myślą, że do tego typu komunikacji najlepiej sprawdzają się połączenia satelitarne. Jednak dużo większy potencjał mają ogromne kable, które leżą na dnach oceanów. Dobrym przykładem jest tutaj liczący 6,6 tysiąca kilometrów światłowód MAREA. Należy on do Microsoftu, Facebooka oraz operatora Telxius. Całość waży 4 649 ton, czyli tyle samo, co 34 płetwale błękitne. Teoretyczna pojemność kabla wynosi 160 Tbit/s. Jednak nikomu nie udało się jeszcze osiągnąć takiej prędkości. Firmie udało się na razie uzyskać prędkość “zaledwie” 26,2 Tbit/s, co i tak jest wynikiem większym o 30% od pierwotnie uzyskanych 20 Tbit/s. Gdzie tkwi haczyk?

Firmie Infinera tak naprawdę udało się przekroczyć teoretyczną przepływność światłowodu MAREA

Kabel MAREA składa się właściwie z 8 włókien światłowodowych. Według projektu każde z nich miało mieć przepływność 20 Tbit/s, co dało wspomnianą już wcześniej pojemność 160 Tbit/s. Największym wyzwaniem przy transmisji danych na tak dalekie dystanse jest “walka” z twierdzeniem Shannona-Hartleya. W skrócie określa ono związek pomiędzy przepustowością kanału telekomunikacyjnego, szerokością kanału oraz stosunkiem mocy sygnału do mocy szumu. Naukowcom udało się zbliżyć do tej granicy i przekroczyć pierwotnie założenia projektowe. Ostatnie testy pokazały możliwość użycia modulacji 16 QAM, która do tej pory nie była stosowana na tak dalekich odległościach. Dzięki temu pojedyncze włókno światłowodowe pozwoliło na przesłanie danych z prędkością 26,2 Tbit/s. Czyli teoretyczna pojemność kabla MAREA została powiększona z 160 Tbit/s do 209 Tbit/s. Aktualnie średnie obciążenie kabla MAREA wynosi 9,5 Tbit/s.

Źródło: The Verge, Business Wire

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.