Po wielu miesiącach walki zespół siedzący nad konsolą PlayStation 4 postanowił wydać testy beta rozgrywki między platformowej dla gry Fortnite. Udostępnienie opcji cross-play dla tego tytułu jest z pewnością początkiem wielkich zmian w siedzibie Sony. W końcu pozwoli ona w przyszłości na rywalizację między graczami z całego świata także w innych tytułach.

W czym tkwił jednak problem? Otóż najprościej mówiąc, firmie Sony wcześniej nie opłacało się wprowadzać takiego rozwiązania dla swoich konsol. Bycie liderem rynku, pozwalało na wymuszenie na graczach wybranie tej konsoli, którą już posiadali inni znajomi, aby dołączyć do rozgrywki. Ten prosty zabieg przez długi czas był największym przychodem Sony. Jednak, by zachować tytuł twórcy najpopularniejszej konsoli do gier obecnej generacji oraz trzymać się swojego hasła #4theplayers, zespół Playstation – pod małym naciskiem – w końcu postanowił coś zmienić.

Konkurencja robi swoje

Jakby nie patrzeć, świat idzie cały czas naprzód. Ostatnie porozumienia Nintendo, w sprawie cross-playu pomiędzy sprzętami z systemem Windows i Nintendo Switch wprowadziło niemałe zamieszanie. Tak samo fakt, że sam Microsoft od dłuższego czasu stara się, by funkcja wspólnej rozgrywki pomiędzy platformami PC oraz Xbox działały bez zakłóceń. Nie mówię tu nawet o grach mobilnych, w których i tak pamiętam, że nie było większych problemów z integracją pomiędzy systemami Android i iOS.

Sama sprawa cross-playu na konsolach Playstation została nagłośniona przez ostatnie działania jej twórców. Administratorzy nie tylko chcieli nie pozwolić na rozgrywkę multiplayer w trybie cross-play. Zablokowali oni w dodatku konta użytkowników wykorzystane na konsoli PlayStation 4, przez co nie można było skorzystać z nich na konsolach konkurencji.

Pierwszym tytułem cross-play na PlayStation 4 ma być Fortnite

Pierwsze kroki zostały już poczynione. Od dzisiaj posiadacze konsoli Sony dołączą do wspólnej rozgrywki między graczami z platform Mac, Windows, Xbox One, Nintendo Switch, Android i iOS. Sony wspomina także o wsparciu dla cross-buy, czyli przenoszenie postępów w grze i wykupionych przedmiotów pomiędzy platformami. Do tego czasu jednak zobaczymy, jak będzie wyglądała rozgrywka cross-play w Fortnite oraz przyszłych tytułach AAA.

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.