Cała Polska mówi o 5G. Testowa sieć T-Mobile rozbudziła naszą wyobraźnię. Jednak zanim 5G zawita do Polski sprawdźmy, jak sprawują się obecnie dostępne rozwiązania. Wśród dostawców Internetu stacjonarnego wyróżnia się INEA. Natomiast Play zabłysnął wśród operatorów mobilnych.

Ranking ogólny: INEA z prawie symetrycznym wynikiem

SpeedTest listopad 2018 stacjonarni
Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.11.2018 – 30.11.2018 (link).

INEA jest obecnie bezapelacyjnym liderem ogólnego rankingu SpeedTest.pl. Ten wielkopolski operator, który notabene zadebiutuje niedługo w innych województwach, na początku listopada wprowadził do swojej oferty symetryczne łącza światłowodowe. To właśnie dzięki temu zabiegowi klienci INEA wysyłali w listopadzie dane o średnio 82% szybciej niż miesiąc wcześniej.

Ranking Wi-Fi znowu odzwierciedla sytuację z rankingu ogólnego

SpeedTest listopad 2018 Wi-Fi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.11.2018 – 30.11.2018 (link).

Symetryczne łącza światłowodowe przyczyniły się również do przyspieszenia uploadu w sieciach Wi-Fi korzystających z łączy INEA. W tym przypadku średnie prędkości uzyskiwane podczas wysyłania danych wzrosły o 57%. Teoretycznie routery Wi-Fi oraz smartfony (ranking Wi-Fi uwzględnia testy zrobione za pomocą aplikacji mobilnej) pobierają i wysyłają dane z takimi samymi prędkościami. Dlatego powinniśmy spodziewać się tego, że symetria łączy zostanie odzwierciedlona w rankingu. Niewielkie zmiany wynikają z tego, że INEA posiada również klientów posiadających niesymetryczny dostęp do Internetu za pośrednictwem infrastruktury kablowej.

Play zaskakuje w rankingu dostawców Internetu mobilnego

SpeedTest listopad 2018 mobilni
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie (z roamingiem krajowym) za okres 1.11.2018 – 30.11.2018 (link).

Orange oraz T-Mobile dalej prowadzą w rankingu “mieszanego” Internetu mobilnego 3G/4G. Jednak szykuje im się silny konkurent. Play, bo to właśnie o nim mowa, cierpi z powodu testów wykonanych w roamingu krajowym. Gdyby “fioletowi” mogli polegać w 100% na zasięgu swojej macierzystej sieci, to właśnie oni dzierżyliby miano najszybszego operatora w kraju. Prędkość Internetu mobilnego Play ograniczana jest w roamingu krajowy do 3 Mbit/s. Sprawia to, że średnia prędkość pobierania danych spada z 20,15 Mbit/s do 17,74 Mbit/s. Dlatego trzymamy kciuki za udane testy w centrum Poznania i czekamy na ogólnopolski zasięg macierzystej sieci Play.

SpeedTest listopad 2018 mobilni bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie (bez roamingu krajowego) za okres 1.11.2018 – 30.11.2018 (link).

T-Mobile wysuwa się na prowadzenie w rankingu 4G LTE

SpeedTest listopad 2018 LTE
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE (z roamingiem krajowym) za okres 1.11.2018 – 30.11.2018 (link).

Zazwyczaj mamy do czynienia z sytuacją, w której ranking LTE wygląda podobnie do zestawienia mieszanego 3G/4G. Tym razem T-Mobile udało się wyprzedzić Orange o więcej niż 250 kb/s. Dlatego “magentowi” utrzymali pierwszą pozycję, a “pomarańczowi” spadli na drugie miejsce. Jak dobrze wiemy, obaj operatorzy mają podobną strategię budowy sieci mobilnej. Obecnie T-Mobile i Orange pracują nad refarmingiem pasm częstotliwości, co przekłada się na zwiększenie pojemności sieci LTE. Wygra ten operator, który sprawniej poradzi sobie z przekonfigurowaniem i rozbudową stacji bazowych. Jeśli chodzi o Playa, to “fioletowi” systematycznie przyspieszają. Zestawienie nieuwzględniające testów wykonanych w roamingu krajowym wygląda obiecująco. Intensywna budowa nowych stacji bazowych przynosi konkretne korzyści.

SpeedTest listopad 2018 LTE bez roamingu
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE (bez roamingu krajowego) za okres 1.11.2018 – 31.11.2018 (link).
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.