Play, który jest najmłodszym operatorem w Polsce, nie może jeszcze pochwalić się zasięgiem obejmującym cały kraj. Dlatego też musi posiłkować się umowami z innymi operatorami i korzystać z roamingu krajowego. Dlatego też klienci sieci Play nie byli zadowoleni ze zmniejszenia prędkości Internetu w roamingu krajowym.

Pierwsze spowolnienie miało miejsce w połowie grudnia zeszłego roku. Wtedy Play ograniczył Internet w roamingu krajowym do 3 Mbit/s przy pobieraniu oraz 1 Mbit/s przy wysyłaniu danych. Był to odważny, a zarazem skuteczny sposób na przekonanie klientów sieci Play do przekonfigurowania smartfonów na automatyczny wybór operatora. Jednak to nie wystarczyło. W czerwcu tego roku nastąpiło drugie spowolnienie roamingu krajowego w Play, tym razem do 1,5 Mbit/s przy pobieraniu danych. Lejek na wysyłanie pozostał nieruszony. Na szczęście już się to zmienia, nie ma jeszcze rewelacji, ale Play obiecuje poprawę.

Marcin Gruszka, rzecznik prasowy Play, zapowiada przyspieszenie roamingu krajowego.

Spowolnienie tej usługi nie było oczywiście decyzją dobrowolną, Play został do tego zmuszony zaistniałą sytuacją. Za dużo na ten temat nie wiadomo, a w sieci można znaleźć więcej plotek niż faktów. Niektórzy wróżyli już rychły koniec roamingu krajowego oraz zakończenie współpracy z Plusem. Jednak jak do tej pory klienci sieci Play dalej mogą korzystać z tzw. zasięgu 4 sieci. Co prawda niektórzy klienci narzekają na brak możliwości korzystania ze stacji bazowych T-Mobile, ale problem ten można rozwiązać za pomocą kontaktu z Biurem Obsługi Klienta. Do ilu przyspieszył roaming krajowy w Play? Aktualnie dane są pobierane z prędkością w okolicy 3 Mbit/s. Mi właśnie przed chwilą udało się “wykręcić” 3,22 Mbit/s 🙂

Play roaming Speed Test

Jednak to nie jest koniec zmian. Klienci Play powinni liczyć na kolejne przyspieszenia roamingu krajowego dzięki zapowiedzianej już jakiś czas temu współpracy z Orange.

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.