Pokemon, od czasu pojawienia się mobilnej gry GO, jest pionierem rynku gier. Nintendo i Niantic wykorzystały swoje, przysłowiowe “pięć minut” naprawdę należycie. Nie tylko pojawiają się nowe tytuły, które kradną serca fanów, jak “Pokemon: Let’s go Eevee & Pikachu”, czy mający premierę w listopadzie “Pokemon Shield & Sword”, ale także rozwija się samo Pokemon GO. Pamiętam dobrze, że w czasie premiery gry, hejterzy pisali, że tytuł się szybko znudzi, że szaleństwo jest tylko chwilowe. Niantic, jak złapał klienta, to trzyma go blisko siebie i wyciska jak cytrynkę. Najciekawsze jest to, że ma na to świetny i długoterminowy plan, który stopniowo wciela w życie.

Muszę przyznać, że Pokemon to jedna z niewielu serii, do której wracam i mi się nie nudzi. To trochę tak, jak z Diablo — zawsze jest coś do roboty, pojawiają się aktualizacje, kolejne sezony, nowe przedmioty do zdobycia. Niantic umacnia swoją pozycję kolejnymi generacjami, update’ami i nowymi funkcjonalnościami. W momencie, kiedy Pokemony z wersji GO można było wywalić do gry na Switch, gracze coraz bardziej zasiedli przy telefonach. Teraz Niantic znów ma dla graczy kolejną niespodziankę.

Niantic wyraźnie dba o kondycje i zdrowie fanów serii Pokemon GO.


Powiedzmy sobie szczerze — Pokemon GO, czy chcemy, czy nie, jest grą typu fitness. Obstawiam, że większość nerdów pocinających w ten tytuł, w życiu nie zrobiła tyle kilometrów, jak z smartfonem w ręku, łapiąc stworki, biegając za Raidami, czy wysiadując jajka. Osiągi najstarszych i najwierniejszych graczy, liczone w kilometrach od 6 lipca 2016 muszą być zaskakujące. Jest to w końcu główny aspekt gry — chodzić i zbierać. Nadało to też grze pewnych społecznych aspektów. Z natury gamerzy zamykają się w pokojach, zakładają słuchawki na uszy i rzucają łaciną podwórkową na TeamSpeak. Ci najbardziej nakręceni, to wychodzą co najwyżej na “siusiu” i “jeść“. Nawet o spaniu zapominają. Tutaj jednak gra wymagała od fanów ruszenia tyłka z domu i czasami nawet spotkania z innymi ludźmi.

pokemon, pokemon go, adventure week, shiny,

W tej chwili w Pokemon GO trwa  Adventure Week.


Fani będą zainteresowani tym, do gry weszło kilka nowych shiny, nowe Field Research oraz tematyczne raidy. Specjalny tydzień w grze Pokemon GO obfituje w ogromną ilość nowości, dodatków i udogodnień. Jest tego naprawdę wiele. Pokemon GO i Nianatic przygotowują się zapewne do godnego świętowania kolejnego rocznicy i ten Adventure Week jest tylko przedsmakiem. Jeszcze chodzi o listę atrakcji, których możemy się spodziewać, to:

  • Zwiększono spawny wybranych pokemonów typu kamiennego,
  • Pokemony takie jak Onix, Larvitar, Lileep, Anorith oraz Shieldon w jajkach 2km,
  • Pokemony typu kamiennego pokazują się w Raidach,
  • Możemy zdobyć Shiny Onix, Lileep i Anorith,
  • W Field Research znajdziemy Pokemony typu kamiennego.

Oczywiście, nie są to wszystkie nowości – Niantic oferuje też wiele bonusów.


Niantic wypuściło sporą ilość bonusów, jakie można zdobyć w trakcie trwania Adventure Week. Po pierwsze, skrócono czas na exp buddy’iego aż czterokrotnie. Będziemy musieli chodzić mniej, aby nasz buddy ewoluował. Kolejne bonusy to dziesięciokrotny XP za zakręcenie nieodwiedzonym jeszcze PokeStopem (do 4100 XP z Lucky Egg) oraz 50km zarejestrowanych przez Adventure Sync zapewni nam (w ramach tygodniowej nagrody) 50 000 Stardustu oraz 15 Rare Candy. Tu właśnie Niantic namawia nas do dłuższych spacerów. Poza faktem, że wychodzimy jajka i naszego “kumpla”, to mamy jeszcze kilka ciekawych dodatków.

W trakcie Adventure Week pojawiły się też eventowe zadania.


Co prawda, nie specjalnie różnią się od tych, które dostajemy na co dzień, ale przynajmniej można złapać specjalne Pokemony. Odnoszę wrażenie, że szablon zadań jest zawsze taki sam, tylko zmienia się Pokemon, Typ albo Nagroda.

ZADANIE [EN]ZADANIE [PL]NAGRODA
Catch 5 AronZłap 5 AronówMetal Coat
Evolve a Lileep or AnorithEwoluuj Lileepa lub AnorithaOnix
Hatch 2 eggsWykluj 2 jajka1 Rare Candy/Lileep
Spin 2 PokeStops you haven’t visited beforeZakręć 2 PokeStopami, których nigdy wcześniej nie odwiedziłeśShieldon
Spin 25 PokeStopsZakręć 25 PokeStopówCranidos
Earn 3 Candies walking with your buddyZdobądź 3 cukierki chodząc ze swoim buddyAnorith
Catch 5 Omanyte or KabutoZłap 5 Omanyte lub KabutoAerodactyl

Kolejnym dodatkiem są zwiększone spawny Pokemonów, które są gwiazdami eventu.


Tym razem są to stworki typu kamiennego, takie jak Alolan Geodude, Geodude, Anorith, Aron, Kabuto, Larvitar, Lileep, Nosepass, Omanyte, Rhyhorn, Shieldon, Shuckle, Slugma. Częściej można spotkać również pokemony regionalne (tylko w ich naturalnych regionach): Corsola, Lunatone, Solrock, Relicanth. Zmiany pojawiły się też w jajkach. Po przejściu 2 km możemy dostać Anorith, Cranidos, Geodude, Kabuto, Larvitar, Lileep, Nosepass, Omanyte, Onix, Rhyhorn, Shieldo, albo Shuckle. Oczywiście, nie jest to wszystko. Pełna lista potwierdzonych przez zespół The Silph Road wykluć z jajek już znajduje się w sieci.

pokemon, pokemon go, adventure week, shiny,

Pokemony kamienne pojawią się także w Raidach, jako bossy.


Oto ich przybliżona lista wraz z poziomami Raidu, na jakich można je spotkać. Pamiętajmy, że im wyższy poziom, tym więcej osób potrzeba do pokonania i złapania Pokemonach. Dlatego na Raidy wyższych rzędów lepiej umawiać się całymi ekipami.

  • [1]: Kabuto, Lileep, Anorith, Geodude, Omanyte
  • [2]: Nosepass, Magcargo, Sudowoodo, Mawile
  • [3]: Solrock/Lunatone (regionalnie), Shuckle, Onix, Aerodactyl
  • [4]: Rhydon, Tyranitar, Aggron, Absol, Alolan Marowak
  • [5]: Cresselia

Ostatnim gadżetem, jaki otrzymaliśmy w ramach Adventure Week są warianty shiny niektórych Pokemonów kamiennych.


Wersji nie jest może zbyt wiele, że wyglądają naprawdę okazale. Adventure Week potrwa do 11 czerwca tego roku, czyli zostało nam tylko trzy dni. Mam nadzieję, że już podziałaliście z nowościami w Pokemon GO. Jeżeli tak, podzielcie się wrażeniami z eventu.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.