Włoski oddział Vodafone ogłosił właśnie uruchomienie komercyjnej sieci 5G. Nowa technologia na początku będzie dostępna tylko w 5 miastach. Jednak operator przewiduje, że do końca 2021 roku sieć 5G zawita do 100 włoskich miejscowości. Włosi korzystają aktualnie ze sprzętu dwóch producentów: Huawei i Nokii.

5G powoli zaczyna pojawiać się w kolejnych europejskich krajach. Pierwsi na naszym kontynencie byli Szwajcarzy. Później komercyjna sieć 5G pojawiła się w Wielkiej Brytanii. Z kolei Włochy są trzecim europejskim krajem, którego mieszkańcy będą mogli korzystać z sieci nowej generacji. Oczywiście mówimy tutaj o “pełnowartościowej” sieci 5G, z której mogą korzystać użytkownicy nowoczesnych smartfonów. W pierwszej kolejności Włosi będą wybierać pomiędzy trzema urządzeniami:

  • XiaoMi Mix 3 5G (już dostępny),
  • LG V50 ThinQ 5G (dostępny od 10 czerwca),
  • Samsung Galaxy S10 5G (dostępny od końca czerwca).

Włosi stawiają na dywersyfikację dostawców 5G i nie wykluczają Huawei

Aktualnie na rynku telekomunikacyjnym mamy 3 głównych dostawców stacji bazowych i elementów sieci szkieletowej 5G. Są nimi Ericsson, Huawei oraz Nokia. Włoski oddział Vodafone współpracuje z całą trójką, jednak pierwsze komercyjne stacje bazowe zostały uruchomione z użyciem sprzętu Huawei i Nokii. Pokazuje to zdrowe podejście operatora do obecnej sytuacji. Dzięki temu, że Vodafone od samego początku korzysta z urządzeń dwóch dostawców, operator będzie miał lepsze spojrzenie na jakość i bezpieczeństwo poszczególnych produktów. Przy czym musimy tutaj pamiętać o tym, że mówimy jedynie o sprzęcie operatorskim. Włosi nie odważyli się na wprowadzenie do sprzedaży smartfonów 5G Huawei, których przyszłość jest niepewna.

Niestety włoski operator nie podał żadnych konkretnych informacji dotyczących prędkości swojej pierwszej sieci 5G. Jednak poznaliśmy plany dotyczące jej rozbudowy. Aktualnie nowa technologia dostępna jest w 5 miastach: Mediolanie (w tym 28 gminach w obszarze metropolitalnym), Rzymie, Turynie, Bolonii i Neapolu. Z kolei do końca 2021 roku sieć 5G pojawi się w 100 największych włoskich miastach. Osiągnięcie zasięgu porównywalnego z dzisiejszą siecią 4G LTE może zająć około 4-5 lat.

Na koniec warto zwrócić uwagę na aspekt finansowy. Do korzystanie z sieci 5G będzie potrzebny odpowiedni plan taryfowy. Vodafone aktualnie posiada w swojej ofercie kilka planów typu ‘5G Ready’, które nie wymagają dodatkowej dopłaty za korzystanie z nowej technologi. Jednak klienci posiadający pozostałe taryfy będą musieli dopłacić 5 euro miesięcznie. Warunek ten dotyczy zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Źródło: Vodafone, RCR Wireless

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.