Gra Baldur’s Gate to tytuł mojego dzieciństwa i młodości. Oczywiście, może być to tytuł słabo znany młodzikom. Jest to seria gier fabularnych oparta na zasadach drugiej edycji gry Dungeons & Dragons i rozgrywająca się w świecie Zapomnianych Krain. W Polsce wydawana była przez firmę CD-Project.

Nic dziwnego, że tytuł może nie być popularny. Ostatnia gra, czyli druga wersja pojawiła się w 2013 roku, czyli sporo czasu temu. Wiele razy zastanawiałem się, jak by to było, jakby pojawiła się trzecia część tego niezapomnianego tytułu. Sprawa wydawała się marzeniem, ale okazuje się, że to marzenie może się jednak spełnić.

Baldur’s Gate III to największy z dotychczasowych projektów ekipy Larian Studios.

Poza faktem, że Baldur’s Gate jest tytułem kultowym, warto też wspomnieć o tym, że twórcy obiecują, że trzecia odsłona tej gry dostarczy zabawy aż na sto godzin. Studio zapowiedziało także, że zmieni się stylistyka gry. Ma być teraz bardziej mroczna. Fani ucieszą się także z faktu, iż redakcja Fextralife
wypytała dwie osoby o nowego Baldura: założyciela Larian Studios, Swena Vinckego i dyrektora kreatywnego Dungeons & Dragons w Wizards of the Coast, Mike’a Mearlsa. Jak się okazuje, autorzy mają wyraźnie nakreśloną wizję nowej odsłony, ale nic konkretniejszego jeszcze nie wiadomo. Są jednak ogólniki, które na tę chwilę muszą wystarczyć.

Baldur’s Gate III jest grą dla samodzielnych graczy.

Chodzi o to, że ta wersja nie będzie prowadziła graczy za rączkę przez uniwersum. Gracze dostaną pełną swobodę, aby pokierować przygodę tak, jak chcą. Będzie to wolność porównywalna do tej z drugiej wersji gry. Oczywiście, historia będzie powiązana z poprzednimi tytułami, oraz z kampanii do klasycznego Dungeons & Dragons, na czele z najnowszą – Descent into Avernus. Wiadomo także, że w Baldur’s Gate 3 pojawią się bohaterowie z dwóch poprzednich wersji. Nikt jednak nie mówi nic o tym, kto to miałby być. Wiadomo także, że niemożliwy będzie import zapisów z poprzednich części. Studio oznajmiło, że traktują je jako zamknięte historie i nie pozwolą na takową funkcjonalność.

Szefostwo firmy zaznacza, że Baldur’s Gate III będzie dłuższy niż Divinity: Original Sin II.

Mówi się o około 100 godzinach zabawy. Nie wiadomo jednak, jak toczyć się będzie rozgrywka. Obecnie, twórcy nie ujawniają szczegółów na temat tego, czy rozgrywka będzie się toczyć w trójwymiarowym środowisku, czy też zdecydują się na inne rozwiązanie. Na pewno zostanie oparta na zasadach piątej edycji klasycznego Dungeons & Dragons. Jest to ukłon w stronę fanów tej produkcji. Co więcej, sloganem reklamującym Baldur’s Gate’a III jest „zbierz swoją drużynę”. To właśnie na niej bowiem będzie koncentrować się produkcja, podobnie jak miało to miejsce w przypadku jej poprzedniczki. Oznacza to, że trzecia część bardziej rozwinie aspekt rozgrywki.

Baldur’s Gate III na pewno nie trafi na Kickstartera.

Może się jednak okazać, że ukaże się we wcześniejszym dostępie. Cieżko też określić na tę chwilę, na jakich platformach pojawi się tytuł. Możliwe, że będzie to więcej, niż tylko komputery osobiste, jednakże nie ma na ten temat żadnego oficjalnego komunikatu. Tak samo jest z datą premiery. Nie ma ustalonych żadnych konkretnych terminów. Gra ma się ukazać, jak już będzie gotowa.

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.