O kradzieży i wycieku danych osobowych z platform internetowych słyszy się co jakiś czas. Zazwyczaj informacje te dotyczą wielkich portali pokroju Facebooka czy Twittera. Tym razem niewykluczone, że problem z zabezpieczeniami ma jedna z rodzimych firm. Sklep internetowy NEO24, należący do grupy NEONET z Wrocławia, która działa już od wielu lat w Polsce dostarczając sprzęt elektroniczny.

Spory problem?

Do klientów sieci sklepów NEO24 rozesłane zostały dziś emaile mówiące o tym, że „istnieje prawdopodobieństwo ujawnienia danych osobowych Klientów”. Problem ma dotyczyć jedynie archiwalnej bazy funkcjonującej do października 2017 roku, więc, jeśli zakładaliście konto po tej dacie, to Wasze dane powinny być bezpieczne. Nie wiadomo dokładnie, jakie informacje wyciekły, ale można podejrzewać, że chodzi o takie szczegóły, jak adresy do wysyłki, nasze adresy poczty email oraz w najgorszym wypadku hasła dostępu.

Treść wiadomości:

Szanowni Państwo,
informujemy, że istnieje prawdopodobieństwo ujawnienia danych osobowych Klientów z archiwalnej (funkcjonującej do dnia 25.10.2017 r.) bazy sklepu internetowego NEO24.PL. W związku z tym, w trosce o Państwa bezpieczeństwo rekomendujemy:
Niezwłoczną zmianę hasła do konta w sklepie internetowym NEO24.PL

  • Zmianę haseł do innych serwisów internetowych, w których korzystają Państwo z hasła użytego do rejestracji w sklepie internetowym NEO24.PL.
  • Nieodpowiadanie na maile pochodzące z nieznanych i niezweryfikowanych źródeł.

    Obecnie przy współpracy z wysokiej klasy specjalistami ds. bezpieczeństwa sieci komputerowych analizujemy wszelkie kwestie związane z zaistniałą sytuacją.
    W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt drogą elektroniczną na adres: bezpieczenstwo@neo24.pl

    Z poważaniem

    Zespół NEO24.PL

Co robić?

W sytuacji, gdy wycieka baza danych osobowych, internauci nie mają zbyt dużo możliwości, jeśli chodzi o zabezpieczenie poufnych informacji, które mogą zostać wykorzystane przez przestępców. Możemy jedynie pokusić się na zmianę hasła dostępu do naszych kont, jednak i tak nie mamy pewności, że chociażby nasz adres mailowy nie trafił na serwery osób rozsyłających wiadomości SPAM, często zawierające wirusy. Zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek podczas przeglądania poczty od nieznajomych, ale jeśli byliście lub jesteście klientami sklepu NEO24, warto być szczególnie ostrożnym.

Bez paniki

Warto zauważyć, że NEO24 nie zdradziło szczegółów wycieku. Może więc się okazać, że jest on całkowicie niegroźny. Nie można się nastawiać, że nasze dane osobowe trafią w niepowołane ręce. Czekamy na kolejne informacje dotyczące zaistniałej sytuacji.

Źródło: KomputerŚwiat