Już kilku producentów smartfonów pochwaliło się zdjęciami, na których było widać prototypy smartfonów podłączone do sieci 5G NR. Jednak testy te były przeprowadzone w laboratorium z użyciem emulatora sieci 5G. Natomiast amerykański operator Verizon pochwalił się działającą stacją bazową 5G, która była podłączona do prawdziwej sieci szkieletowej i pozwalała na korzystanie z Internetu za pomocą smartfona przygotowanego przez Qualcomma.

Qualcomm jest znany przede wszystkim z produkcji układów mobilnych. Jednak zanim nowa platforma zostanie wdrożona przez producentów smartfonów, to współpracujące z Qualcommem firmy mają możliwość jej przetestowania za pomocą urządzenia, które swoim wyglądem przypomina prototyp urządzenia mobilnego. Dzięki temu wszystkie zainteresowane podmioty mają pewność, że smartfony wyposażone w modemy Qualcomma będą poprawnie działać w sieciach operatorów. Dlatego Qualcomm współpracuje producentami stacji bazowych oraz operatorami, którzy jako pierwsi wprowadzają do swoich sieci nowe rozwiązania. Owocem takiej współpracy jest pierwsze połączenie zrealizowane za pomocą sieci 5G złożonej z komercyjnych elementów.

Qualcomm, Ericsson i Verizon pokazują, że 5G staje się powoli rzeczywistością

Nowa technologia wychodzi powoli z laboratoriów. Nawet jeżeli ktoś już wcześniej demonstrował możliwości nowej technologi, to robił to z pewnymi uproszczeniami. W większości przypadków mieliśmy do czynienia z prawdziwymi stacjami bazowymi 5G, które były podłączone do sieci laboratoryjnych, a urządzenie klienckie (czyli odpowiednik naszego smartfona lub domowego routera) było wielkości niewielkiej lodówki. Jednak czasy te mamy już za sobą. Poniżej możecie przyjrzeć się „smartfonowi” Qualcomma, który jest podłączony do prawdziwej sieci 5G zbudowanej ze stacji bazowej oraz elementów core’owych Ericssona.

5G Qualcomm

Przejdźmy teraz do konkretów. Test został przeprowadzony w warunkach rzeczywistych (tj. poza laboratorium) w paśmie 39 GHz. Stacja bazowa była skonfigurowana w trybie dual-connectivity opcja 3X. Oznacza to, że smartfon znajdował się w zasięgu dwóch stacji bazowych: 4G LTE oraz 5G NR. Przy czym starsza technologia jest używana do przesyłania danych sygnalizacyjnych, natomiast 5G używane jest tylko do szybkiego transferu danych użytkownika. Przy czym opcja 3X zakłada możliwość przekierowania wybranych danych (np. połączeń głosowych VoLTE) ze stacji bazowej 5G do nadajnika LTE, który ma dużo lepszy zasięg. Dzięki temu operator może lepiej wykorzystać pojemność nowej sieci szkieletowej, która zostanie zbudowana z myślą o nowej technologi.

Źródło: Verizon, Qualcomm

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.