Dostawcy łącz internetowych zaczęli ostatnio przekraczać kolejne granice. Do tej pory najszybsze łącza światłowodowe pozwalały na pobieranie danych z prędkością zbliżoną do 1 Gbit/s. Ale to już niektórym nie wystarcza. Dlatego wrocławski operator Moico udostępnił swoim klientom światłowody o prędkości 10 Gbit/s.

INEA nie jest już jedynym dostawcą Internetu w Polsce, który oferuje łącza światłowodowe dla użytkowników domowych o prędkości 10 Gbit/s. Do tego ekskluzywnego grona dołączył właśnie wrocławski operator Moico, który oprócz dostępu do Internetu oferuje również telewizję oraz usługi mobilne. Nas oczywiście interesuje pierwsza z wymienionych usług. Moico ostatnio zaktualizowało swoją ofertę przyspieszając pakiet GREET z 1 Gbit/s do 10 Gbit/s. Niestety nie jest on tani. Miesięczny abonament wynosi aż 890 zł. Natomiast pakiet HUG przyspieszył z 333 Mbit/s do 1 Gbit/s przy zachowaniu dotychczasowej ceny, tj. 89 zł miesięcznie.

Moico światłowód

Moico, tak samo jak INEA, oferuje symetryczne łącza światłowodowe

Operatorzy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że użytkownikom coraz częściej zależy na szybkim wysyłaniu danych, a nie tylko ich pobieraniu. Dlatego oferowane dla użytkowników domowych łącza symetryczne przekładają się na zadowolenie klientów. Oczywiście przeciętny Kowalski dalej pobiera więcej danych, niż ich wysyła. Jednak szybki upload przydaje się przy synchronizacji z chmurą (np. podczas robienia kopii zapasowych zdjęć zrobionych smartfonem), korzystaniu z portali społecznościowych oraz wysyłaniu materiałów wideo.

Do zmiany szybkości transferu Internetu światłowodowego zainspirowali nas nasi użytkownicy. To oni najlepiej wiedzą czego potrzebują, a my staramy się dopasowywać ofertę oraz wszelkie rozwiązania do ich oczekiwań. Stąd też już wcześniej wprowadziliśmy możliwość indywidualnego łączenia wszystkich naszych usług w pakiety, dzięki czemu klient także płaci mniej. – powiedział Paweł Dobosz, Prezes Moico.

To dobrze, że Moico reaguje na potrzeby swoich klientów. Mam nadzieję, że równie szybki symetryczny Internet pojawi się niedługo w ofertach innych dostawców.

Źródło: Moico

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.