Stało się. W Polsce dostępny jest już najszybszy Internet na świecie. Zawdzięczamy to wielkopolskiemu operatorowi INEA, który do swojej oferty łącz światłowodowych dla klientów domowych dorzucił pakiet 10 Gbit/s. Rozwiązanie to korzysta z niestosowanej do tej pory w Polsce technologi XGS-PON, która dociera do 30 tysięcy gospodarstw domowych w Poznaniu.

INEA nie bez powodu nazywa siebie liderem usług telekomunikacyjnych w Wielkopolsce. Operator ten od wielu miesięcy prowadzi w ogólnopolskim rankingu SpeedTest.pl. Oznacza to, że oferowane łącza światłowodowe są faktycznie kupowane przez klientów, którym zależy na dostępie do szybkiego Internetu. Do tej pory najszybsze łącza światłowodowe oferowane w naszym kraju pozwalały na pobieranie danych z prędkością do 1 Gbit/s (w praktyce jest to około 950 Mbit/s). Natomiast wysyłanie danych (tzw. upload) ograniczone jest do około 100 Mbit/s. Wszystko zmieniło się wraz z wprowadzeniem do oferty INEA łącz symetrycznych 10 Gbit/s w cenie 399 zł miesięcznie.

Jak działa Internet światłowodowy 10 Gb/s od INEA?

INEA dostarcza Internet 10 Gbit/s korzystając z technologi XGS-PON, która pozwala na pobieranie i wysyłanie danych z deklarowaną przez operatora prędkością. Jest to dobry wybór, ponieważ inne rozwiązania ograniczają przesył danych z urządzenia użytkownika do sieci. Przykładowo technologia XG-PON oferuje niesymetryczne łącza 10/2,5 Gbit/s. Dodatkowo wybrana przez INEA technologia korzysta z tych samych światłowodów, które zostały zainstalowane na potrzeby budowy sieci FTTH GPON. Z kolei modernizacja używanych do tej pory rozwiązań sprowadza się w głównej mierze do wymiany urządzeń końcowych. Zarówno tych znajdujących się w sieci operatora, jak i sprzętu zamontowanego w mieszkaniach klientów.

Arris NVG578S

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób klienci INEA będą mogli korzystać z łącza 10 Gbit/s. W końcu znajdujące się w naszych domach routery ograniczone są interfejsem Ethernet 1 Gbit/s. Z kolei do łącz 10 Gbit/s używa się specjalnych bram XGS-PON, do których podłącza się światłowód. Przykładem takiego urządzenia jest router Arris NVG578S. Posiada on 4 porty LAN 1 Gbit/s oraz obsługuje sieci Wi-Fi w standardzie 802.11ax (Wi-Fi 6) w konfiguracji 4×4 MIMO, 160 MHz (4800 Mbit/s). Dzięki temu kilka komputerów podłączonych przewodowo wraz z paroma urządzeniami korzystającymi z sieci Wi-Fi powinno być w stanie wykorzystać potencjał łącza 10 Gbit/s.

Źródło: INEA

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.