Miniony rok był pierwszym rokiem w historii, w którym statystyki sprzedaży smartfonów spadały w każdym miesiącu. Raporty opublikowane przez analityków z IDC oraz Counterpoint Research malują dość ponury obraz: 2018 był jak dotąd najgorszym rokiem dla rynku smartfonów. Wśród producentów, którzy mimo wszystko odnotowali wzrost wyników w zeszłym roku, znalazły się Nokia, Huawei, Xiaomi i Vivo.

Rynek maleje już od 15 miesięcy

sprzedaż smartfonów 2017Q4 2018Q4

Zaczniemy od końca – w ostatnim kwartale 2018 roku odnotowano spadek sprzedaży aż o 7% w porównaniu z Q4 2017. Łączna liczba sprzedanych smartfonów w tym okresie wyniosła 395 milionów, czyli o 28 mln mniej niż rok temu. Choć rokroczny spadek wyniósł „zaledwie” 4%, wyniki są ujemne nie tylko w każdym kwartale, ale też w każdym miesiącu. Ten długo utrzymujący się trend rozpoczął się już pod koniec 2017, co oznacza, że globalny rynek smartfonów „kurczy się” aż od 15 miesięcy.

Dobrze mają się jedynie chińscy producenci oraz Nokia

sprzedaż smartfonów CY2017 CY2018

Samsung i Apple wciąż pozostają największymi graczami na rynku smartfonów, jednak obydwie firmy odnotowały spadki sprzedaży na poziomie odpowiednio 8% i 4%. Nie mają za to na co narzekać producenci z Chin – Huawei przekroczyło barierę 200 mln sprzedanych urządzeń, mając obecnie zaledwie milion straty do Apple’a. Pozytywnymi wynikami mogą się także pojawić Xiaomi, Oppo oraz Vivo. Choć rynek chiński zmalał w tym roku o 10%, czwórka topowych producentów z Chin zdobywa coraz więcej klientów w państwach rozwijających się. W tym roku eksporty wspomnianej czwórki odpowiadały aż za połowę łącznej sprzedaży, w porównaniu z 33% w 2017.

eksporty chińskich producentów smartfonów

Sprzedaż smartfonów spada, bo użytkownicy są zadowoleni ze swoich urządzeń

Według Counterpoint Research spadek sprzedaży smartfonów wiąże się z dłuższym cyklem życia produktów – coraz mniej osób wymienia swojego smartfona co rok, zamiast tego dłużej trzymając się przy jednym sprzęcie. Producenci starają się wprowadzać nowości związane ze sztuczną inteligencją, potrójnymi i poczwórnymi aparatami, czy też wbudowanymi w ekran czytnikami odcisków palców. To jednak za mało, żeby zainteresować klientów. Dodatkowo ceny urządzeń wciąż wzrastają. Być może 2019 odwróci spadkowy trend na rynku smartfonów. W najbliższych miesiącach czeka nas kilka ciekawych nowości – w tym między innymi wprowadzenie smartfonów obsługujących 5G.

Źródło: Counterpoint